Основното мото на двегодишната глобална световна кампания 2008-2009 г. с кулминация на 20 октомври, е “Остани висок – и високо говори за здравето на своите кости”, съобщават за електронното издание от Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве –Кюстендил. Подчертава се необходимостта от ранно откриване на рисковите фактори и навременна диагноза. Пренебрегването им води до “безшумно” развитие на заболяването и тежки счупвания на костите. Един от признаците на развитие на болестта е снижаването на ръста на болния, свързано с недиагностицирани навреме прешленни фрактури – ето защо не само трябва да знаем за болестта, но и да говорим открито за нерешените проблеми за нейното откриване и лечение. Остеопоротичните фрактури са главна причина за страдание, инвалидност и смърт при по-възрастното население на планетата. Затова болестта е бреме и за болния, и за обществото.
В Европа нетрудоспособността, причинена и дължаща се на остеопороза, е по-голяма от тази на раковите заболявания, изключение е ракът на белите дробове. Остеопорозата причинява по-продължителна нетрудоспособност от редица хронични неинфекциозни болести - ревматоиден артрит, астма, високо кръвно налягане, сърдечно-съдови болести. Остеопоротичните фрактури изискват значителни непреки и скрити разходи - загуба на професионална продуктивност, отпуски поради фрактури на членове на семейството. Въпреки значителния напредък в науката и медицината, реалността е доста тревожна:
- между 12 и 20% от получилите тазобедрена фрактура умират в рамките на година.
- 80 % от хората с остеопоротични фрактури не са били диагностирани и лекувани за остеопороза и поради това са податливи към бъдещи фрактури.
много здравни застраховки в света (обществени и частни) не покриват диагностиката и лечението преди първата фрактура, дори и когато това е ценово ефективно.
У нас след 1 юни т.г. реимбурсацията на медикаментите за лечение на остеопорозата се увеличи от 25 на 50%, но все още трудно преодолима бариера за болните е необходимото изследване на DEXA скенер (т.н. остеометър за цяло тяло), което у нас не се реимбурсира - изключение са много малка част болни след трансплантация и с ендокринни заболявания, но на практика те почти не ползват тази възможност поради недостатъчната апаратура в страната. Своевременната профилактика и лечение, ранното откриване на рисковите фактори, възможностите на болните да получават адекватни здравни грижи преди първата фрактура се обсъждат сега, по време на многобройните прояви, посветени на Световния ден за борба с остеопорозата – 20 октомври.
Тази година основен акцент на инициативите е Осмото национално изложение “Живот без остеопороза”, чиито инициатор и организатор е пациентската организация Асоциация “Жени без остеопороза”, член на Международната фондация по остеопороза – IOF. Тази авторитетна международна неправителствена организация всяка година предоставя информация и най-нови научни постижения в борбата със заболяването на 21 век.
За трета поредна година изложението е подкрепено от Министерство на здравеопазването в рамките на дейностите по Националната програма за ограничаване на остеопорозата, което позволи да се разшири географията му – в първата година в София, през следващата – в 5 града в страната, а тази година то се провежда едновременно в 10 града. Националното изложение “Живот без остеопороза” се организира със съдействието на Регионалните инспекции по опазване и контрол на общественото здраве.
В град Кюстендил изложението ще се проведе на 20 октомври (вторник) от 10 часа в читалище „Братство”.
Подробна информация за програмата на изложението и за инициативите в останалите градове може да се получи на телефоните на Асоциация “Жени без остеопороза’ – 02/980 50 22 – всеки работен ден от 14 до 16 ч. и на мобилен телефон 0899 35 29 19, както и от Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве-Кюстендил – 55 82 49 и от местните медии. Кубер прес |