Д-р Стефко Аенски- художник- реставратор: При махането на въпросните мазилки излязоха стенописите на стенописите „Рождество Христово“, и „Света Богородица Ширшая Небес". Те са в най- святото място на храма презкомидеената ниша за която свещениците не са знаели.
След като през месец октомври миналата година в храмът "Успение Богородично" открити пет слоя стенописи по време на стартиралите ремонтни дейности, върви етап на работа извършвана от екип реставратори с ръководител Д-р Стефко Аенски- художник- реставратор, предаде репортер на „Кубер прес“.
В изявление пред медии той обясни причината за реставрацията, основно натрупаната влага заради която е слагана два пъти ламперия ,след нейното махане е излязла мазилка. Върху откритите стенописи е имало множество мазилки, поясни той.
„При махането на въпросните мазилки излязоха стенописите „Рождество Христово“, и „Света Богородица Ширшая Небес". Те са в най- святото място на храма презкомидеената ниша за която свещениците не са знаели. Изображението на Света Богородица Ширшая Небес беше в много окаяно състояние, покрита с два слоя мазилка. Идеята е да се експонира тази най- първа украса на храма. Ще бъдат експонирани елементи от римската епоха ползвани за градеж елементи, които са използване за градеж.“ обясни художникът реставратор д-р Стефко Аенски.
По думите реставраторите работят по художествен проект който е втората част на първия строителен проект.
Сега иконостаса е опакован, по-късно ще бъде почистен ,иконите ще бъдат експонирани.
По думите му важното е -че храма е стабилизиран.
„Храма беше подпрян с телескопични подпори, за да не падне, сега е укрепен конструктивно, махнати са колоните. Подменени са и някои икони, всичките са реставрирани, някои бяха в тежко състояние със старо лаково покритие и много восък по тях. Амвонът за проповеди беше демонтиран след като, колоната беше подменена. Извършват се много ремонти ,последните колони бяха реставрирани. Дъбовите колоните са с 50 см влага и напълно изгнили. Направен е и дренаж и той функционира, така че в храма няма да има повече влага.“ допълни още д-р Стефко Аенски.
В галерия на втория етаж която Самият храм в днешния си вид датира от 1816 година.ще се обособи като изложбена зала ще бъдат експонирани освен част от колони които са били вкопани три метра в земята и табла с етапите на реставрация.
Kuber press
|