Първите книги в читалището са от дарение, легенда е за соволчани ,че първата книга е оставил Апостолът на свободата Васил Левски!
Фотоизложба със снимки проследяваща историята и развитието на читалището беше подредена отвън по повод юбилея, представени бяха чернобели снимки от далечните 1948,1950 година.
Народно читалище „Светлина 1871“ в село Соволяно с връчване на грамоти ,подаръци и музикална програма отбелязаха 150 годишен юбилей, девизът на местното средище през този век и половина продължава да бъде „Богатството е смертно ,а добродетелта безсмертна, предаде репортер на „Кубер прес“.
Секретаря на читалището Корнелия Чизмова припомни акценти от неговото съществуване с думите:
През най-тъмната епоха на робството, когато политическия гнет и безправието идват от разпадащата се турска власт ,бавно и мълчаливо започва да се издига величествената сграда на българското читалище…..
Соволчани повлияни от примера на Свищов, Лом и след основаването на читалище „Братстов-1869“ в Кюстендил и читалище „Зора“ в Дупница през 1871 година не остават настрана и създават своя културно-просветна институция. Още в тези ранни времена местното читалище започва да играе важна роля в духовния напредък на селото. Първия председател е Димитър Стоянов ,за библиотекар е избран Георги Стамболийски….
Първите книги в читалището са от дарение, легенда е за соволчани ,че първата книга е оставил Апостолът на свободата Васил Левски! През 1948 се създава „Дом паметник „на загиналите във войните, по същоно време се сформират танцов състав, състав за художествено слово, вокално-музикален състав и се подновява работата на театралната група, в един период е оглавяван от Георги Славчев. Създаването на народния хор вече 74 години съществува макар и в намален състав, сегашен ръководител е Слава Соколова.“
В културния календар на читалището са застъпени-всеки празник, всеки национален празник, мероприятията се организират съвместно с кметство Соволяно.
Библиотеката към читалището разполага с богат книжен фонд от 10 000 това различни жанрови заглавия.
Корнелия Чизмова припомни, че през 2018 година читалището печели проект за 2000 лева с чиито средства е направено осветление в центърът на селото и са закупени 8 пейки.Тя изрази благодарност и признателност към всички които са помагали и продължават да помагат ,това са хора които заслужават почит и уважение.
За да уважат празникът на читалището в Соволяно дойдоха председателя на ОБС Кюстендил Иван Андонов и директорът на библиотеката в Кюстендил София Пейчева. Специален поздрав към читалищните дейци отправи представителя на НЧ“ Христо Ботев 1925“ в село Горановци Ана Яневa.
Кметът на селото Пламен Илиев поздрави участниците в отбелязването с пожелание за здраве.
Не се случва често да присъстваме на 150 годишен юбилей -възраст заслужаваща единствено уважение !
Когато става дума за читалище което не само ес казва „Светлинна“ ,но името наистина носи и върви към развитие, читалището заслужава уважение което прераства в преклонение!
Вашата благородна работа е еталон за родолюбие, вашата всеотдайност е пример за подражание“, каза още кметът на Соволяно Пламен Илиев.
Председателя на читалището Зоя Кирилов връчи грамоти и подаръци на 20 дарители и самодейци. Георги Славчев бивши ръководител на театрална група към читалището през 1978 година направи дарение на последната си книга.
Изложба от 10 табла със снимки проследяваща историята и развитието на читалището беше подредена отвън по повод 150 годишния юбилей, представени бяха чернобели снимки от далечните 1948,1950 година.
Kuber press
|