В село Соволяно от 42 броя прасета ,доброволно са заклани 2. В Долна Гращица прасетата са 11, в петък ще бъдат доброволно заклани, двама стопани не са съгласни.
След 1 септември 2019 г. ще започне изплащането на еднократната помощ в размер на 300 лв. на стопаните, предприели мерки за почистване и дезинфекция на обектите, след доброволно усвояване на месото от прасетата в личните стопанства,съобщиха за „Кубер прес“, от АО Кюстендил.
В село Соволяно,община Кюстендил от 42 броя прасета ,доброволно са заклани 2. Според кметът на населеното място Пламен Илиев хората разбират рискът от заболяването ,той е получил уверение -че по-голямата част от стопаните ще пристъпят към доброволното клане.
"На всеки собственик на прасе в селото срещу подпис съм връчил уведомително писмо ,защото ако след време стане белята и бъде открито огнище на заразата Африканска чума по свинтете,винаги ще се намери човек да каже-Кмете защо не каза за добровлоното клане.“посочва кметът на село Соволяно Пламен Илиев.
В Долна Гращица прасетата са 11, в петък ще бъдат доброволно заклани, двама стопани не са съгласни,по думите на кметът на селото Екатерина Николова.
Според нея жителите на населеното място са се запознали с изискванията и условията за доброволно клане на прасетата,приели са ги -без да оспорват.
Право на обезщетение имат стопанствата в 20 км санитарни зони около индустриалните ферми и тези, определени с висок епизоотичен риск от Областните епизоотични комисии. За по-голямо улеснение на собствениците на прасета, представители на Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще посетят населените места за изплащане на подпомагането, за което кметът предварително ще обяви деня и часа. Средства ще се превеждат и по банков път.
Кметовете на населените места ще изготвят Констативен протокол по образец за удостоверяване на доброволно усвояване на месото и почистване и дезинфекция на стопанството. Кметовете имат ангажимент да публикуват на публично място списъците със стопаните, които следва да получат помощ. Допустими за подпомагане са собственици, които отглеждат до пет прасета за угояване, разположени в санитарни зони и отглеждани във ферми тип ,,лично стопанство", които не продават на пазара, а добиват месо само за лична употреба. Те трябва да бъдат включени в списък, изготвен от кмета на населеното място и заверен в срок до 26 август 2019 г. Документът се представя в Областната епизоотична комисия, заверен от областния управител и от официалния ветеринарен лекар, с подпис и печат. Заявленията за обезщетение се подават в кметствата. Те са по образец, в който всеки собственик декларира, че е усвоил доброволно месото. За да се възползва от помощта той трябва да е извършил почистване и дезинфекция. Собственикът трябва да заяви, че няма да отглежда прасета в стопанството си за период най-малко от 12 месеца след последната дезинфекция.
Kuber press
|