В изявление пред медии Огнян Христов, ръководител на проект „Приеми ме 2015” съобщи в Кюстендил, че целта на проекта е да развива и надгражда постигнатото до момента в услугата “Приемна грижа”,тя се развива повече от 10 години в страната ,което развитие е функция на мисленето на хората, предаде репортер на “Кубер прес”.
Той добави,че вече се знае какво точно е приемна грижа, какво се очаква от приемния родител и през какви процедури трябва да мине кандидатът за приемен родител.Не навсякъде в страната за приемен родител са еднакви,условията се определят на база обучение.
По думите на Огнян Христов, ръководител на проект „Приеми ме 2015” системата “Приемна грижа е процес който започва с информация за това какво е приемен родител.Преди се набираха .каза още той-повече кандидати,сега акцентът е върху тяхното качество.
.”На нашите географски ширини ,като че ли родителството не е на най-високо ниво,поради ред обстоятелства:агресия, немърливост,не посещаване на училище.Тази система подготвя родителство на много по-високо ниво от средното за страната. Държавата поема ангажимент на децата, за които се е наложило да бъдат изведени от биологичните им семейства или са били изоставени от тях, ангажиментът е да се осигури възможно най-добрата грижа, чрез едни добре подготвени приемни родители.”обясни ръководителя на “Приеми ме”- Огнян Христов.
Според него в тази общност – Кюстендил, добрият синхрон на местната власт с всички други ангажирани в процеса, волята която проявяват, дори случващото се в рамките на проекта, може да бъде пример.
Най-трудно се намират приемни родители за деца с увреждания или с психични заболявания.
Kuber press
|