Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Съветник Йордан Беловодски иска част от тежестта на кризата да бъде поета от държавните чиновници
  Категория: Общество     15:48 - 8/October/2010

Според Йордан Беловодски, главен секретар на Кюстендилската търговско-промишлена палата, която е част от единната система на търговско-промишлените палати в България е, че вдигането на осигуровки или данъци, ще се отрази негативно на бизнеса в настоящия момент, предаде репортер на „Кубер прес”.
Мнението на специалисти, а и на самото правителство е, че в последно време се наблюдава едно раздвижване сред бизнеса, някакви наченки на излизане от кризата и едно недостатъчно добре обмислено решение на увеличаване на социалните осигуровки с 3 пункта, едва ли ще работи в посока излизане от кризата на фирмата. „Лично мое мнение е, че е необходимо част от тежестта на кризата да бъде поета от т.нар. държавни чиновници, които все още не плащат своите осигуровки, те се поемат от държавата. Като сума това се равнява на около 200 млн. лв. Когато тази идея се зароди, тази цифра беше сравнявана с дупката в бюджета на НОИ. Колкото и да е непопулярна, тази мярка сред средите на държавните служители, мисля че тази несправедливост към всички останали хора, които работят в държавата и си плащат осигуровките, трябва да се поправи. Не мисля, че държавните служители работят повече и на тях се крепи държавата. Независимо, че тук става въпрос и за полиция и за армия. Мисля, че държавните служители трябва да поемат своя дял от кризата, както го поемат другите работещи, с намалени заплати, хора, които остават без работа, както го поема и бизнеса, с фалити, с увеличените лихви по кредитите.
Получава се така, че всички останали в държавата поемаме удара на кризата, единствено при прословутите държавни чиновници няма криза. Аз не знам на някой държавен чиновник да му е намалена заплатата? Най-много да са им намалели бонусите, които получаваха в миналото, т.нар. допълнително материално стимулиране”, коментира още Беловодски. Търговско-промишлената палата много отдавна настоява за това нещо. Според главния секретар на кюстендилската структура това е една крещяща несправедливост. „Другото нещо е действително да се направи реформа и в здравеопазването и в осигурителната система, защото колкото и пари да се наливат, нещата не вървят на добре – парите просто потъват. Дори и да съберат тези 700 млн. лв. с 3 % увеличение, те пак ще потънат без реално да се решат проблемите на здравеопазването. Ако няма вариант да се намали социалната осигурителна вноска, то поне нека се запази. Ако се направи увеличение, икономиката ще посивее още повече. Знаем, че и сега доста от фирмите не осигуряват своите работници на реалната заплата, която получават. Проблемът не е само в собствениците на фирми.
Проблемът е и в самите работещи. Има случаи, в които работниците не са съгласни да бъдат осигурявани на действително заработените пари, защото ще се увеличат удръжките им – Данък общ доход, социалните и здравните им осигуровки. По този начин има опасност да се задълбочи още повече сивата икономика”, допълни още Йордан Беловодски.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама