В съвременния свят младите хора се нуждаят от особено ефективна помощ в областта на сексуалното и репродуктивното здравно образование.
Световната здравна организация дефинира юношите като лица на възраст между 10 и 19 години, а младежи- като възрастовата група 15-24 години, съобщи за „Кубер прес” Елена Андонова експерт в РИОКОЗ Кюстендил. Тези две припокриващи се възрастови групи, са обединени в групата “млади хора”, която обхваща възрастта от 10 до 24 години. Дали сексуалната ни култура е адекватна бихме могли най-добре да съдим от това дали тя ни помага да живеем по един достоен, жизнерадостен и хармоничен начин със себе си и със значимите за нас хора. Ако животът ни е изпълнен с неразрешими конфликти , с постоянно напрежение и омраза, то очевидно има какво да се подобрява в сексуалната ни култура.Човек се образова сексуално цял живот, така че няма как да се идентифицира някакъв еднократен акт. Трите неща, които можем да направим, така че младите хора- освен много информирани –да бъдат достатъчно уверени в себе си и във възможностите си са: Да вярваме в способностите на младите и да ги поощрим да не се срамуват, а да се учат от всичко, което преценят като грешка; Да им предоставяме достатъчно възможности за свободен избор, което означава да ги учим на лична отговорност; Да ги подкрепяме в трудни моменти, като сме напълно открити пред тях по отношение на нашия собствен опит и преживявания в личния живот. Сексуалното образование е необходимо да дава възможност така да се развие тази страна от същността на младите хора, че тя да ги направи способни да обичат и да се радват на живота, без да се излагат на излишни рискове.
Съществуват много различия за това какво трябва да включва сексуалното образование, къде трябва да се прави и кой трябва да го реализира.Изследванията в тази област показват, че много малка част от родителите осигуряват необходимото за техните деца сексуално образование.В училище много плахо се провежда сексуално образование, крйно недостатъчно е за изграждането на отговорно сексуално поведение.Повечето подрастващи и тийнейджъри научават за секса и сексуалността основно от своите приятели и от медиите-книги, списания, филми.
Родителите, училището или медиите?
Как тези фактори най-добре биха могли да си взаимодействат в изграждането на позитивна и подкрепяща среда за развитието на младежката сексуалност и изграждането на отговорно сексуално поведение.През различните възрастови етапи тези фактори имат различни приоритети, но за да са ефективни общите им усилия , необходимо е да се подкрепят взаимно. Много от родителите не обсъждат открито със своите деца теми от областта на сексуалността. Младежите изпитват разочарование от липсата на готовност у някои възрастни да общуват пълноценно с тях. Понякога възрастните прилагат грешен подход, стремейки се само да осигурят материално своите чеда, смятайки, че това е най-важно за тяхното щастие. По този начин родителите губят младите, нямат време за тях и те се чувстват забравени.
Наложително е реализирането на комплексно сексуално и репродуктивно здравно образование в училище в партньорство с родителите, НПО, обществеността.Образованието трябва да е ориентирано към развитие на умения, нагласи, поведения, утвърждаващи здравословен начин на живот.Прилагането на интерактивните методи дават възможност за активизиране на учениците, насърчава ги при предаване на знания и опит от едни на други, стимулира ги за вземане на решения, за водене на преговори, за решаване на проблеми, за справяне в различни ситуации. Средствата за масова информация не изпълняват ролята си на разпространител и популяризатор на положителното поведение. Работата по превенцията и осведомеността е най-евтино струващата мярка за борба с ХИВ/СПИН, болестите предавани по полов път, употребата на психоактивни вещества. Липса на подходящо образование за младите хора, което да включва житейски умения, стресът, дължащ се на сериозните социално-икономически проблеми, несъответствие в ценностите-патриархално общество, липса на позитивни личносни модели на поведение, създава предпоставки за прибързани, погубващи понякога постъпки от страна на младите хора. Разработването на съвременна образователна програма в сферата на сексуалното здраве се нуждае от включването на широк кръг от хора, тъй като сексуалното образование търси начини да помогне на децата в позитивното разбиране на сексуалността, да им осигури информация и умения за да могат да се грижат за своето сексуално здраве, както и да им помогне да развият умения да вземат решения сега и в бъдеще. Кубер прес |