Очаква се в четвъртък бюджетът да бъде внесен като допълнителна точка за разглеждане в дневния ред от съветниците на заседание на ОбС. Бюджетът на Община Кюстендил за 2008 год. е разработен в две части – приходна и разходна, въз основа на Закона за държавния бюджет на Република България за 2008 г., Постановление № 15 за неговото изпълнение и указания на Министерство на финансите, дирекция “Финанси на общините” ФО-2 от 04.02.2008 г., се посочва в текста, качен на сайта на общината. С чл.10, ал.1 от ЗДБРБ за 2008 г. са определени размерите на взаимоотношенията между централния бюджет и бюджетите на общините под формата на:
1. обща субсидия за делигираните от държавата дейности за 2008 година;
2. трансфери за местни дейности, включващи: обща изравнителна субсидия и субсидия за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища;
4. целеви субсидии за капиталови разходи, които се делят на: обща целева субсидия, целева субсидия за екологични обекти и целева субсидия за изграждане и основен ремонт на местни общински пътища.
С приложения №№ 6 и 7 към чл.11 на ЗДБРБ за 2008 г. се определят размерът на стойностните и натуралните показатели на общините за делегираните от държавата дейности по функции “Общинска администрация”, “Отбрана”, “Образование”, “Здравеопазване”, “Социални грижи” и “Култура”.
Най-важните промени в нормативната уредба по бюджет-2008 г. са свързани с:
- Предоставеното правомощие на Общинския съвет да определя размера на местните данъци, в т.ч. и на патентния данък;
- Направената съществена промяна в структурата на държавните трансфери;
- Задължителното административно въвеждане на системата на делигираните бюджети в образованието;
- Широките възможности за финансиране на общински проекти чрез оперативните програми и др. финансови инструменти на Европeйския съюз;
- Непоследователността, а в някои направления и отстъплението от възприетите принципи на децeнтрализация в управлението и финансирането на общините и в диалога с централната власт.
Прави се съществена промяна в структурата на държавните трансфери за общините през 2008 г., като отпада трансферът за преотстъпения данък по ЗДДФЛ, в т.ч. и възможността за получаване на средства от компенсираното преизпълнение на този данък.
С регламентирането на патентния данък, като местен данък по ЗМДТ отпада досегашният трансфер за компенсиране на приходите от отменения пътен данък.
Общините, които губят от тази замяна на горния трансфер с патентен данък, са компенсирани в изравнителната субсидия.
Направени са промени в механизма за определянето на субсидиите за общините от ЦБ, посочен в Приложение № 5 към ЗДБ от 2008 г.:
- Актуализирани са стандартите за издръжка на делегираните от държавата дейности с ръста на прогнозната инфлация за 2008 г. – 6,9 %;
- Общата субсидия се предоставя в пълен размер;
- С промените в механизма за общата изравнителна субсидия по-пълно и обосновано са отчетени потребностите на общините чрез включване на стандарти за детските заведения и домашния социален патронаж.
Инвестиционните трансфери, представляващи целева субсидия за капиталови разходи, за изграждане и ремонт на общински пътища и за зимно поддържане и снегопочистване, се запазват с размерите им от 2007 г.
Отпада досегашната възможност общините да получават допълнителни целеви субсидии за капиталови разходи от преизпълнението на приходите от Републиканския бюджет през второто полугодие на годината.
Кубер прес |