Главна инспекция по даде препоръки на работодателите с които да съобразят режима на работа с високите, августовски температури, за да предприемат конкретни действия за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работниците, съобщи за „Кубер прес” Александър Крумов шеф на инспекцията по труда в Кюстендил. Той обясни, че нормативно не е разработен и въведен специален режим за работа при температури над трийсет градуса. Оптималните норми на работните места за температура и скорост на въздуха в зависимост от категорията работа и период на годината са посочени в БДС 14776 - 87 "Работни места в производствени помещения, санитарно-хигиенни норми за температура, относителна влажност, скорост на въздуха и топлинно облъчване". Той се отнася за работните места в производствените помещения на предприятията за всички отрасли на промишлеността и определя общите санитарно-хигиенни изисквания към температурата, влажността, скоростта на въздуха и топлинното облъчване. Оптималните норми за температура на въздуха са в зависимост от категорията работа. Категорията работа се определя от енергоразхода на организма. Категориите са три. Категория 1 - лека физическа работа, Категория 2- физическа работа от средна тежест и Категория - 3 -тежка физическа работа Във връзка с топлия период на годината, Главна инспекция по труда препоръчва на работодателите да прилагат всички възможни технически и организационни мерки за ограничаване на неблагоприятните въздействия на работната среда върху здравето на работещите. Продължителната експозиция на високи температури може да доведе до топлинен стрес - топлинните обриви и припадането са първите симптоми на прекомерно топлинно натоварване. Ако не се предприемат мерки срещу топлинния стрес в ранните му стадии, той може да има сериозни ефекти върху организма, водещи до топлинни удари, топлинно изтощение и др.
Техническите мерки при високи атмосферни температури включват технически средства за охлаждане на помещенията и осигуряване на свеж въздух за работещите. Допълнително могат да се осигурят подходящи сенници, щори, вентилатори, оборудване на климатизирани помещения за почивка, като напомняме, че е препоръчително разликата в температурите на работните и почивните помещения да не надхвърля 10º С, тъй като ще се предизвика натоварване на терморегулаторните механизми.
Работното облекло трябва да е подходящо - от памук, удобно и въздухопроницаемо, което улеснява свободното движение на въздуха и изпаряването на потта. Съществено значение има вида и качеството на използваните обувки, на защитните светофилтърни очила (при работа в среда с инфрачервени лъчи) и др. От особена важност е времето на въздействие на неблагоприятния микроклимат през една работна смяна и режима на труд и почивка, като бъде осигурена възможност за физиологично възстановяване-стаи за отдих. Кубер прес |