
Положителна оценка за работата на Окръжен съд Кюстендил и районните съдилища в Дупница и Кюстендил, дадоха членът на Съдийската колегия на ВСС Атанаска Дишева и председателят на Апелативен съд – София, съдия Даниела Дончева. Те бяха сред гостите на отчета на съда за 2025 година, представен от административния ръководител, председател на Окръжен съд Кюстендил, съдия Пенка Братанова, съобщи за „Кубер прес“, Влади Владимиров пресаташе ОС Кюстендил.
„Поздравявам Ви за усърдната и целенасочена работа за постигане на тези устойчиви показатели, за качеството на актовете и срочността на писане. Поздравявам Ви за постигнатите резултати и поставените въпроси. Във ваше лице виждам мислещи хора, които не се оставят по течението“, коментира Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия на ВСС.
Съдия Даниела Дончева, председател на Апелативен съд – София също поздрави съдиите от Окръжен съд Кюстендил и районните съдилища за постигнатите резултати. „Пожелавам Ви, да продължавате да оправдавате очакванията за справедливост в обществото, да имате удовлетвореност от работата си и да запазите добрите и колегиални отношения между Вас“, каза съдия Даниела Дончева.
Гости на представянето на отчетния доклад на Окръжен съд Кюстендил бяха председателите на Районен съд Дупница, съдия Иван Димитров, и на Районен съд Кюстендил, съдия Чавдар Тодоров, председателят на Адвокатския съвет към Адвокатска колегия Кюстендил, адвокат Румен Антимов, както и съдии от съдилищата в съдебния район. Поздравителни адреси изпратиха председателят на Административен съд Кюстендил, съдия Иван Демиревски и и. ф. административен ръководител на Окръжна прокуратура, окръжният прокурор Камелия Стефанова.
По време на събранието, съдии от районните съдилища поставиха редица въпроси, свързани със Заповедното производство и централизираната система за разпределение на този вид дела, като посочиха, че тежестта на този рид дела е незаслужено подценена.
В Окръжен съд Кюстендил са постъпили за разглеждане през 2025 г. 1 339 броя дела от всички видове, като в сравнение с предходната 2024 г. е налице увеличение на постъпленията с 21 дела. Посочените дела са разгледани заедно с висящите 317 дела. Съдът е успял да свърши 1 269, или 77%. Към 31.12.2024 г. броят на несвършилите дела, образувани в Окръжен съд –Кюстендил преди 01.01.2022 г., е както следва:
1. Наказателни дела – няма.; 2. Граждански дела – 1 бр. – спряно до приключване на преюдициален спор пред ОС – Кюстендил; 3. Търговски дела – 5 бр., от които едно е спряно до приключване на преюдициален спор пред СГС. Другите 4 дела също са били спирани за период от над 4 години по същите причини, но понастоящем са възобновени и насрочени за разглеждане.
„Наличието на 6 дела, висящи над 3 години, е в границите на разумното и не следва да се отчита в негативен смисъл“, посочва в отчетният си доклад председателят на Окръжен съд Кюстендил, съдия Пенка Братанова.
Щатът на ОС – Кюстендил включва 12 съдии, от които: 5 – наказателни и 7 – граждански, и 2 младши съдии. Към 31.12.2025 г. незаети са два съдийски щата, за които е обявен конкурс от ВСС.
„Считам, че ако обявените конкурси приключат до края на годината и съдийския състав се запълни, ще е налице подобряване качеството и бързината в работата в съда“, коментира съдия Братанова.
Наказателните дела през 2025 г. са 702, с 58 повече спрямо 2024 г. и почти колкото през 2023 г. В съда са постъпили за разглеждане 41 броя първоинстанционни наказателни от общ характер дела / НОХД /. Висящите дела от този вид са били 18, или общо разгледани – 59 бр. От тях свършени са 40 бр. – 68%, в 3 – месечен срок: 26 – 65%. В края на годината са останали несвършени – 19 бр.
„Наблюдава се тенденция към минимално увеличение на броя на постъпилите дела, образувани по внесени от прокуратурата обвинителни актове и споразумения, резултат от работата на органите на досъдебното производство“, посочва в доклада си съдия Братанова.
В съда са постъпили за разглеждане 5 НОХД за престъпления по Глава ІІ- ра от НК – Престъпления против личността, в това число три дела за убийство. След пика на постъпленията против личността през 2021 г. ( 8 броя НОХД) и последвалите намаления през следващите години, през настоящата година се отчита тенденция към увеличението им.
В съда са постъпили за разглеждане 22 бр. НОХД за извършване на Общоопасни престъпления, от които– 17 бр. – за държане и разпространение на наркотични вещества по чл.354а НК; 3 бр. – за причиняване на смърт по непредпазливост / при управление на МПС /, както и едно дело по квалифицираните състави на чл.343, ал.3 и ал.4 НК.
„Делата по тази глава на НК, както и през предходните години, са с най голям брой. Делата за ПТП с тежък вредоносен резултат бележат трайна тенденция към устойчивост, което сочи, че засилените мерки от страна на правоохранителните органи към този вид престъпност не дават съществен резултат. Налице е увеличение на делата за държане и разпространение на наркотици“, коментира съдия Пенка Братанова.
През годината са съдени 42 лица, като 39 са осъдени, 2 лица са оправдани. На 34 от тях е наложено наказание Лишаване от свобода до 3 години, като по отношение на 24 от тях е приложен чл.66 ал.1 НК / отлагане изпълнението на наказанието за определен изпитателен срок / – 60% от всички осъдени. По отношение на 2 лица е определено наказание Лишаване от свобода в размер между 3 и 10 години, а по отношение на други 2 лица – Лишаване от свобода от 10 до 30 години - за престъпления против собствеността и против личността. Съдът не е налагал наказания „доживотен затвор” и „доживотен затвор без право на замяна”, като такива не са налагани и за предходни периоди.
Основните причини за отлагане на НОХД – I – ва инстанция са идентични с тези от предходните години: отлагане на делото поради обективни причини – заболявания на страни; неявяване на свидетели и вещи лица; необходимост от събиране на нови доказателства; други – ангажираност на съдебен заседател, неявяване на повереник и други причини.
„Независимо от това, през 2025 г., както и през предишни отчетни периоди, съдиите от Наказателното отделение на съда продължиха усилията си разглеждане и приключване на първоинстанционните наказателни дела в максимално кратки срокове. Към края на отчетния период в съда няма нито едно първоинстанционно наказателно дело, образувано преди 01.01.2022 г.“, коментира съдия Братанова.
Частните наказателни дела се увеличават до 467 през 2025 г. Най-голям брой от този вид дела са тези по Закона за признаване, изпълнение и изпращане на актове за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции. Трайно е намалението на делата за Условно предсрочно освобождаване – 45 бр., при 59 бр. за 2024 г., 62 бр. за 2023 г.
Трайна е тенденцията всички наказателни дела- около 90% да приключват в рамките на годината, както и между 90% – 92% в тримесечен срок.
Много добри са резултатите и от съдебния контрол на актовете на Окръжен съд Кюстендил – 76% потвърдени акта. Посочените показатели водят до извода, че съдиите от Наказателното отделение са полагали непрестанни усилия за разглеждането им и решаването им разумни срокове при спазване на високите стандарти за качествено правосъдие, посочва в доклада си председателят на съда.
През 2025 г. са обжалвани 36 наказателни акта на Районен съд – Дупница, които са разглеждани с несвършени от пред¬ходна година 21 бр. дела, или общо 57 бр. Свършени са 36 бр., по 18 от тях присъдата е потвърдена – или 50%. По едно дело присъдата е отменена отчасти, с връщане за ново разглеждане- 3%, по 3 бр. – отменена с връщане за ново разглеждане – 8%, и по 5 бр. е отменена с произнасяне на нова присъда – 14%, а по 6 броя дела е налице изменение на присъдата – 17%.
През 2025 г. са обжалвани 19 дела на Районен съд – Кюстендил, заедно с несвършени – 12 бр., общо – 31 дела. Свършени са 28 бр. – 90%. Потвърдени са съдебните актове по 17 от тях – 61%. По 1 бр. НОХД присъдата е отменена с връщане за ново разглеждане – 3%, по 2 бр. присъдата е отменена с произнасяне на нова присъда – 6%, по 3 бр. присъдата е отменена отчасти с връщате за ново разглеждане и по 4 броя дела е налице изменение на присъдата – 14%.
Чувствително е подобрена е работата на Наказателното отделение на РС –Кюстендил, както по отношение критерия потвърдени съдебни актове, така и по отношение на изменените такива. Налице е затвърждаване на положителните резултати на РС – Дупница по отношение на потвърдените актове.
През отчетната 2025 г. в ОС – Кюстендил са постъпили за разглеждане общо 637 граждански, търговски и фирмени дела, които са разгледани заедно с останалите несвършени в края на 2024 г. 259 дела. От общо разглеждани 896 дела – свършени са 590 – 66%. В 3 – месечен срок са свършени 332 дела – 56%.
В ОС – Кюстендил са постъпили за разглеждане 90 първоинстанционни граждански дела, които е следвало да бъдат разгледани заедно с несвършени в края на 2024 г. 103 дела, или общо 193 броя дела. Свършени са 90 от тях – 47%. От тях 23 са приключени в 3 месечен срок, което съставлява 21%. В края на годината – несвършени 103 броя. Анализът на постъпленията по този вид дела сочи, че през настоящата 2025 г. е налице близо двукратно намаление в сравнение с постъпленията през 2024 г. и достигане на нивото от 2023 г.
През 2025 г. в ОС – Кюстендил са постъпили за разглеждане 54 търговски дела, които са разгледани заедно с несвършени 40 дела – 94 броя дела. Свършени са 41 от тях – 66%. Приключени в 3 – месечен срок – 25 броя – 61%. Несвършени – 53 дела.
„Структурата на постъпленията от първоинстанционни граждански и търговски дела в ОС се запазва в определени рамки. През настоящата година е налице сериозно намаление на делата по Семейния кодекс (в това число запрещения и разкриване тайната на осиновяването) в сравнение с предходните години, но постъпленията по други видове дела имат устойчив характер. Наблюдава се и тенденция към устойчивост на делата по несъстоятелност“, коментира съдия Пенка Братанова.
През отчетната 2025 г. в ОС – Кюстендил са постъпили за разглеждане 295 въззивни граждански дела, от които 149 дела по жалби срещу решения на РС Дупница, 84 срещу решения на РС – Кюстендил, 2 дела срещу решения на РС от други съдебни райони, 16 бр. жалби срещу действия на ДСИ и 18 бр.- срещу действия на ЧСИ. Те са разгледани заедно с висящи 100 броя дела. Свършени – 265, или 67%. В 3 – месечен срок – 109 дела, или 41%. Несвършени – 130 бр. дела.
В ОС – Кюстендил са постъпили за разглеждане 178 частни жалби срещу актове на двата РС, разгледани заедно с висящите в края на 2024 г. 15 броя, или общо 193 дела. Свършени са 170 броя от делата, или 91%; несвършени – 20 броя. В 3 – месечен срок са 158 дела, което съставлява 91%.
В процентно съотношение (изчислено спрямо върнатите актове) потвърдените актове на Окръжен съд Кюстендил и недопуснати до касация са общо 79%, отменени – 7% и изменени – 25%. В сравнение с 2023 г., когато общо потвърдените и недопуснати до касация са 66%, със 2024 г. – когато тези резултати са 70%, настоящите резултати – 79% потвърдени и недопуснати до касация актове, бележат увеличение, което следва да се отчете в положителен план за работата на Гражданското отделение.
„От страна на съдиите се полагат непрестанни усилия за срочно и качествено приключване на разглежданите граждански и търговски дела – първоинстанционни и въззивни. От страна на ръководството на съда са предприети мерки за непрекъснат мониторинг относно разглеждането на все по-голяма част от тези дела в 3 месечен срок, както и за изготвяне на съдебните решения в законоустановения срок. Посочените по-горе данни недвусмислено сочат за много добра работа на съдиите от Гражданското отделение“, посочва в доклада си председателят на Окръжен съд Кюстендил, съдия Пенка Братанова.
Общо свършените от ОС – Кюстендил през отчетната 2025 г. въззивни граждански дела са 265 бр. Потвърдени са 60 акта на РС – Дупница или 42%. Съответно са потвърдени 74 броя – 61% от актовете на РС - Кюстендил. Може да бъде направен извод за устойчивост в работата на Гражданските отделения на двата районни съда по отношение на потвърдените, изменени, отменени и обезсилени първоинстанционни актове, като броят на потвърдените актове на двете РС бележи чувствителен напредък.
Основните събития през 2025 година в сектор „Връзки с обществеността“ бяха свързани с Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта“, съвместния проект с немската неправителствена организация „Харта 22“ – „Свободата да знаеш“, кампанията срещу насилието и агресията в училище – „Да не се нападаме! Да си помагаме“. С финансовата подкрепа на ВСС, Окръжен съд –Кюстендил и районните съдилища започнаха през 2025 г. подготовка за издаването на първа по рода си книга „В страната на Справедливостта“, в която се събраха най-добрите творби от първите 5 години на ученическия конкурс, 2020 – 2024 г. Книгата бе официално представена в присъствието на над 40 от авторите й, част от които са вече студенти, на 16 януари 2026 г. в Съдебната палата в Кюстендил.

Kuber press
>
|