
Дупнишкия съд осъди „ТЕЦ – Бобов дол“ да заплати на синдикалиста Ю. С. М. работил при ответника на длъжност „монтьор турбинно оборудване“, цех „Турбинен“,следните суми: 7288,47евро/ равностойност в евро на 14255 лв. – неплатен остатък от обезщетение дължимо в увеличен размер по силата на колективен трудов договор от 01.07.2023г., според публикувано решение на съда в Дупница, предаде репортер на „Кубер прес“.
Трудовото правоотношение между страните било прекратено със заповед считано от 01.06.2025г., по силата на сключен Колективен трудов договор работодателят дължал обезщетение в размер на 7 брутни заплати при прекратяванена трудовото правоотношение с работник или служител придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието на прекратяване, в случай, че има стаж над 20 години преди придобиването на право на пенсия в предприятията.
Като член на КТ „Подкрепа“-ищеца имал право за обезщетение в размер на 7 брутни заплати, работодателят е изплатил обезщетение в размер на 2 брутни заплати, той поддържа, че е налице неплатен остатък в размер на 14255 лв., равняващ се на още 5 брутни заплатии моли съда ответникът да бъде осъден да заплати сумата от 14255 лв.
Към момента на прекратяването ищецът е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, като последното се установява и от приложените разпореждания на ТП на НОИ.
Kuber press
>
|