Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Отхвърлиха жалба за предизборна агитация на кандидат-кметът на Бараково, Жулиета Лазова
  Категория: Политика     12:08 - 5/February/2026

Жулиета Стефанова Лазова-кандидат за кмет на кметство с. Бараково от ПП „ГЕРБ“, е сигнализирала  ОИК за предизборна агитация провеждана от страна на конкурентката й в предстоящия избор  за кмет на селото-Цветанка Викторова Иванова от ПП „Възраждане“ , според публикуваната жалба на ОИК, предаде репортер на „Кубер прес“.

В сигнала Жулиета Стефанова Лазова се съдържат твърдения, че  кандидата за кмет на с. Бараково,  именно-Цветанка Викторова Иванова, в качеството и на секретар на Читалището в селото ежедневно присъства в залата на кметството, където се събират и дружи жители.Там последните водели продължителни разговори. Пред тях Иванова заявила, че нямало да излиза в отпуск, независимо, че била кандидат за кмет. Според жалбоподателя, това създавало неравнопоставеност между кандидатите, както и предпоставка за осъществяване на агитация на присъстващите в сградата лица.

Членовете на ОИК Кочериново Арбен Конедарев и Калоян  Славов  са извършилиа проверка в залата-читалня, находяща се в с кметството в Бараково, било констатирано, че там има  4-5 жени, една от които е била Цветанка Викторова Иванова. От нея и от другите присъстващи в залата било заявено, и че  си говорят и коментират други неща. Снети са обяснения от Иванова, в които същата е заявила, че е наясно, че не трябва да извършва агитация и че спазва правилата на ИК. На проверката е присъствал и временно изпълняващия длъжността кмет на с. Бараково Светлин Златков, който също потвърдил, че в залата не се извършва предизборна агитация от страна на Цветанка Иванова. Въпреки това от страна на извършилите проверката членове на ОИК е отправено предупреждение към  Цветанка Викторова Иванова, кандидат за кмет на кметство с. Бараково, да не извършва предизборна агитация в помещения, които се намират в близост до тези на Кметството.
От извършената на място проверка, за която Иванова и жалбоподателя не са нарочно уведомявани и същата е изненадваща за тях, не са установени данни за извършена агитация от страна на Цветанка Иванова, която да е в нарушение на ИК. В самата жалба не са посочени конкретни лица, които да са били обект на агитацията, за да могат да се снемат показанията на очевидци. Липсват и други доказателства, които да потвърждават изложеното от Лазова.
ОИК намира за неоснователни и възраженията, че Иванова е в нарушение на ИК, тъй като същата е задължена да ползва отпуск до датата на изборите.

В текста на чл. 161 от ИК са изброени лицата, по отношение на които е предвидено задължение за ползване на отпуск, като същия текст касае кандидати, които са държавни или местни органи или заемат служба в администрацията на държавен или местен орган. В случая Иванова не е от кръга на изброените лица, тъй като същата е служител в Читалище, което е юридическо лице с нестопанска дейност, а не местен или държавен орган на власт.
ОИК намира жалбата за неоснователна и отхвърля.

Припомняме, че за кметския място в село Бараково в битка влизат Цветанка Иванова, Жулиета Лазова и Джъстиин Здравкова.  Цветанка Иванова е номинирана от ГЕРБ.  Жулиета Лазова,  е предложена от ПП “Възраждане“ и  Джъстиин Здравкова е кандидатът на Коалиция “Продължаваме Промяната-Демократична България“.
 

Kuber  press
 



 

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама