
Народно читалище „Светило 1919” в село Горна Гращица отбелязва с изложба майските и културни празници, посветени на 24 май -Деня на делото на славянските просветители Кирил и Методий и на българската просвета и култура, каза за „Кубер прес”, Катя Керемидарска председател на читалището в Горна Гращица. Изложбата е подредена в читалищната сграда в нея са представени материали от фонда на читалището, реализацията е на Даниела Гюргина –секретар на Народно читалище „Светило 1919” в село Горна Гращица.
„Първо светско честване на деня на Кирил и Методий по българските земи става през Възраждането и е организирано на 11 май 1851 г. в Пловдив, в епархийско училище „Св. св. Кирил и Методий” от Найден Геров. Датата е избрана за да обедини двамата светци, които иначе църквата отбелязва поотделно: на 14 февруари – св. Кирил, а на 6 април – св. Методий. През 1852 г. се появяват и първите писмени сведения за честването, дадени от Неофит Рилски в „Христоматия на славянския език”. Четири години по-късно, през 1856 г., на страниците на „Цариградски вестник“ е отпечатано предложението 11 май да се чества като ден на всички български ученици. Предложението е на Йоаким Груев, който е дългогодишен учител в Копривщица и Пловдив, а негови ученици са Тодор Каблешков, Иван Вазов, Иван Евстратиев Гешов, Константин Стоилов.”добави още Катя Керемидарска председател на читалището в Горна Гращица.
„Това е втората поред за годината изложба, първата беше посветена на великденския празничен цикъл и включваше обичая „Лазаруване” и Боядисване на яйца”,обощи тя.
В сегашната изложба могат да бъдат видени манекени деца облечени в народни носии с книги в себе си пред портрет на светите братя „Св.св.Кирил и Методи”.



Kuber press
>
|