
Кметът на Община Кюстендил инж.Атанасов домакинства на среща инициирана от него и проведена в заседателна зала -Областна администрация Кюстендил на тема бъдещето на образованието на територията на общината, на която бяха поканени директорът Дирекция „Организация и контрол“ към МОН - Нели Манчева, началникът на РУО- Кюстендил – Мая Стойчева ,народните представители, Христо Терзийски, Иван Ибришимов, Димчо Димчев, Областният управител инж. Александър Пандурски, Председателят на ОБС Димитър Велинов, главният секретар на КТПП – Йордан Беловодски, представители на Министерство на образованието и науката, общински съветници, директорите на училища, предаде репортер на „Кубер прес”.
Дискусията беше открита от кметът на Община Кюстендил инж.Атанасов акцентрирайки върху важността на образованието и разговорите по темата относно проблемите, перспективите и евентуално нормативните промени.
В началото на обсъждането кмета инж.Атанасов припомни, че темата е започната с дискусия в ПК по образование, култура и духовно развитие към Общински съвет Кюстендил във връзка с предложението за превръщането на Основно училище "Професор Марин Дринов“ в Средно училище и въвеждането на професионално обучение в дуална форма на обучение след VII клас по професия "Роботика“ от професионално направление "Електроника и автоматика“.
„Паралелката по роботика която да подготвя специалисти в областта на роботиката, които да вземат на 90% участие в производствата на територията на Община Кюстендил.В Комисията разговорът протече посока -че такава паралелка би ощетила,професионалните гимназии в което има логика. След анализ на проблемът се стигна до изводът ,че би трябвало да се върне стария механизъм за начинът на определяне броя на паралелките –който е по-правилен ”поясни градоначалникът.
Като примери кмета инж.Атанасов , че ако има 380 деца, които трябва да участват в приема и бъдат разделени на максималния брой ученици в паралелка, това прави общо 15 паралелки. Кметът припомни още, че за предстоящия план прием е закрита една от паралелките в Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт в Кюстендил.
„На всички ни е ясно, че има училища, които правят половин прием и това е тенденция, която върви с години назад. Нашето предложение е да има 17 паралелки като по този начин децата сами ще определят къде да отидат, тоест тогава ще имаме възможност да разкрием паралелка по роботика. При повече паралелки ще има истинска конкуренция между училищата, което ще бъде от полза за децата“, добави той.
„Тук има няколко професионални гимназии, за които не мога да кажа дали ще могат да развият роботиката. Едно основно училище да бъде преобразувано в средно е сериозна стъпка, защото е важно дали това ще доведе до реална конкуренция, каква конкуренция ще създаде и какви са потребностите на община Кюстендил и областта. Всички преследваме една от най-важните цели, а именно децата ни да останат там, където са, за да може областта и общината да се развива и те да не тръгват да учат на други места. Министерството работи с т. нар. целеви стойности, които няма как да не бъдат на база броя завършващи ученици “,такова мнение изрази директорът на Дирекция „Организация и контрол“ към МОН, Нели Манчева.
Марияна Панчева -директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ отбеляза, че наблюдава образователната система в продължение на 35 години, доста паралелки са отпаднали, защото няма достатъчно деца. „
„Ако решите, че техническа гимназия не трябва, правете основните училища средни и да затваряме. И без това професионални паралелки има къде ли не.Още повече ще се нагнетява напрежението между директори на училища, затова трябва да помислим съвсем обстойно“, апелира тя.
По темата се изказа и директорът на Професионалната техническа гимназия „Джон Атанасов“ в Кюстендил – Румяна Георгиева.
„Ние не искаме по никакъв начин да влизаме с колегите в конфликт. Искаме да обърнем внимание най-вече на това, че професионалното образование в града е необходимо и трябва да се разкрият паралелки, които са необходими като кадри в различни сектори. Идеята за разкриването на паралелка по роботика беше съгласувано първоначално с бизнес сектора. Отделно от това в училището от 8 години има изграден клуб по роботика. По този начин има устойчивост на нашата идея – от начален, през прогимназиален етап. В заводите в града има нужда от такава специалност, която може да е по-широко спектърна. Необходима по-широка информационна кампания, свързана с професионалното образование “, заяви директорът на ОУ „Проф. Марин Дринов“ Божидар Попов.
Началникът на РУО – Кюстендил Мая Стойчева добави, че през изминалата година две от предложените паралелки не са били реализирани. През тази година ние сме заложили 32 паралелки в Област Кюстендил и предстои толкова да бъдат утвърдени от МОН. От тях 21 са за професионално образование и обучение и 21 са за профилирано обучение. Една паралелка е закрита в ПГИМ „Йордан Захариев“ – Кюстендил, а езиковите паралелки в областта са 5.




Kuber press
>
>
|