Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Обявиха бедствено положение за територията на област Кюстендил
  Категория: Регионални     19:00 - 11/April/2025

Със заповед на областния управител инж. Александър Пандурски се обявява бедствено положение за територията на област Кюстендил, обявяването е във връзка с пораженията, нанесени на овощните насаждения в следствие на минусовите температури през периода от 8 до 10 април 2025 г., които са регистрирани от НИМХ на територията на всички общини от областта,  съобщи  за „Кубер прес”, Десислава  Айдарова  пресаташе  ОА Кюстендил. Във връзка с това са нанесени значителни вреди на селскостопанското имуществото и икономиката.
Бедственото положение се въвежда от 15.00 ч. на 11.04.2025 г.
Органи и длъжностни лица, отговорни за прилагане на предприетите мерки и дейности, са: Областният щаб, директорът на Областна дирекция „Земеделие“, директорът на ДФ “Земеделие“ - Кюстендил, директорът на „Института по земеделие“ - Кюстендил и директорът на ОДБХ - Кюстендил.
За ръководител по изпълнение на взетите решения и мерки е определен Йордан Домозетов, директор на Областна дирекция „Земеделие“.
Ръководителят и определените длъжностни лица трябва да създадат необходимата организация и да започне работа за осъществяване на следните дейности:
Да се уведомят земеделските стопани за срока, през който могат да подават необходимите документи в съответните институции за констатиране на пораженията по насажденията – от 10.04.2025 г. в рамките на десет работни дни.
Институтът по земеделие-Кюстендил да изготви препоръки към земеделските стопани за необходимите мерки, които са наложителни за възстановяване нормалното развитие на овощните насаждения, с оглед възстановяване на плододаването.
Да се подготви доклад до Министерство на земеделието с оценка на ситуацията в област Кюстендил, за да се потърси помощ за намаляване на негативните последици, с оглед спецификата на района – развитие предимно на овощарство, без компенсиращи други земеделски дейности (растениевъдство или зърнопроизвоство).
Да се предприемат мерки за актуализиране на Областния и общинските планове за защита при бедствия, с оглед пораженията, нанасяни на земеделски култури и овощни насаждения от внезапни аномалии в климатичните условия – затопляне, последвано от силно застудяване и трайни минусови температури през месеците март и април.
Да се организират срещи със застрахователни компании за обсъждане на възможностите по обзещетяване на земеделските стопани при възникване на застрахователно събитие - поражения върху овощни насаждения.

Kuber  press

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама