По инициатива на кмета беше сформирана работна група, която ще представлява земеделските производители в Министерство на земеделието и храните. След направени предложения в нея влизат представители на едрите, средните и дребните земеделски производители, съответно Иван Лудачки, Мартин Йорданов и Бисер Павлов.
Във връзка с регистрираните минусови температури през последните дни и щетите върху овощните насаждения в региона, в общинска заседателна зала се проведе работна среща за обсъждане на възможността и начина за получаване на държавна помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, както и стъпките за предприемане на последващи действия и мерки за подкрепа на засегнатите производители, предаде репортер на „Кубер прес”.
Участие в срещата взеха инж. Александър Пандурски - Областен управител на Област Кюстендил и, Йордан Домозетов - Директор на ОД "Земеделие" ,Иван Къосев –директор на ДФ „Земеделие”- Кюстендил, Евгени Стоянов директор на „Националния институт по метереология и хидрология” Кюстендил.
След срещата кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов в изявление пред медии каза:
„Срещата беше изключително важна, защото и най-малкия производител с 1 дка и череши и тези с по 1000 дка в момента са пострадали.Срещата премина при особен интерес залата беше препълнена имаше над 150 земеделски производители несамо от Община Кюстендил. Най-важното което се взе като решение по предложение на проф.Димитър Домозетов да се обяви частично бедствено положение на територията на област Кюстендил, защото това наистина е бедствие а не климатично явление. Областния управител на Област Кюстендил Александър Панудрски днес свиква Кризисния щаб ,има данни от метереологичната служба –показващи,че това наистина е бедствие. Ще се обяви бедствено положение за да могат производителите да получат необходимите обезщетения. „каза градоначалникът.
По време на срещата инж. Атанасов отбеляза,че общината няма други лостове, освен да играе ролята на медиатор, за което е благодарен на държавните институции, че веднага са се отзовали.
По думите му овощарството един от основните отрасли за икономиката на Община Кюстендил и засяга почти всеки наш съгражданин, затова е важно да се осигурят адекватни компенсации.
„Информацията, която достигна до мен е, че застрахователите отказват да изплатят обезщетение за настъпилите вреди, поради това, че събитието е настъпило преди 20 април. Поради тази причина разчитаме на обезщетения от страна на държавата. Самият факт, че в залата има толкова много земеделски производители показва, че пострадалите са много и бедствието ще бъде огромна щета за община Кюстендил. При по-дребните земеделски производители е въпрос на препитание, а при по-едрите въпрос на оцеляване на бизнеса“, каза инж. Атанасов.
В рамките на дискусията проф. Йордан Домозетов предложи да бъде обявено частично бедствено положение в областта след минусовите температури, които нанесоха сериозни щети върху овощните насаждения в региона.
„Цяла България пострада, но ние сме различен район и тук трябва да се подходи малко по-различно. Тези овощари трябва да бъдат обезщетени, защото те ще загинат.Обяви ли се бедствие ще дойде комисия към Гражданска защита и ще провери нивото на бедствието.Не може нашите производители да са на едни ниво с други от различни райони на страната където основната им дейност не е овощарство.“., каза проф. Домозетов
Кметът инж. Атанасов пое ангажимент в рамките на деня да се съдейства за свикване на заседание на кризисния щаб за обявяване бедствено положение до 7 работни дни, заедно с областния управител инж. Пандурски.
По инициатива на кмета беше сформирана работна група, която ще представлява земеделските производители в Министерство на земеделието и храните. След направени предложения в нея влизат представители на едрите, средните и дребните земеделски производители, съответно Иван Лудачки, Мартин Йорданов и Бисер Павлов. В работната група се включиха също доц. Илияна Кришкова /директор на Института по земеделие/ и проф. д-р Димитър Домозетов /дългогодишен директор на Института по земеделие в Кюстендил/.
По време на срещата директорът на ОД „Земеделие“- Димитър Домозетов обясни, че заявленията за причинени щети се подават в общинските служби по земеделие и на територията, където се намират насажденията.
“Заявлението е по образец и колегите ще ви помогнат. Необходимо е към тях да се представят и карти от изчертаванията. Заявленията се подават в срок до 10 работни дни от настъпването на бедствието, така че имате време, огледайте внимателно какви поражения имате“, уточни Домозетов.Срещата продължи с въпроси от страна на земеделските производители, на които отговориха представителите на институциите в областта.


 


Kuber press
>
>
>
>
|