
На пресконференция депутатът от 10МИР Кюстендил Димчо Димчев и общинските съветници от ПП Възраждане Кюстендил Цветомира Маринова и Мира Маркова изразиха совите опасения от постъпило инвестиционна намерение за изграждане на вятърен парк в границите на община Кюстендил и по-точно в селата Раненци, Каменичка Скакавица, Цървена ябълка и Сажденик, предаде репортер на „Кубер прес”.
„Тук имаме много въпроси и те са свързани с това, че област Кюстендил се превръща в демографска пустиня, а в същото време се изграждат все повече вятърни и фотоволтаични паркове. В самото инвестиционно намерение става ясно, че ветрогенераторите са с чудовищни размери, единият е с височина 145 метра, а със самата перка достига до 245 метра. Става въпрос за 24 ветрогенератора. Кюстендил е пограничен район.На 24 ноември м. г. Швеция, в лицето на своя министър на отбраната, обяви на пресконференция, че се отказват от изграждането на 13 крайбрежни вятърни паркове, тъй като те са в колизия с радарните системи и по този начин противодействието на тяхната ПВО срещу евентуална самолетна или ракетна атака, може да бъде много намалена. Точно по тези съображения те се отказаха. Геополитическата ситуация на Балканите е взривоопасна, ние сме в голяма близост до Косово, където в момента има огромно напрежение“, предупреди Димчо Димчев.
От „Възраждане“ има пуснато възражение до Община Кюстендил по отношение на инвестиционното намерение, подкрепено от 159 жители на общината.
„Инвестиционното намерение се намира в границите на Натура 2000 и е в близост до границите на две защитени зони. Площта на инвестиционното намерение е 7 767 декара, като самият имот е земеделска земя с пасище. За мен това звучи чудовищно“, заяви общинският съветник от „Възраждане“ Цветомира Маринова, уточнявайки, че възражението от тяхна страна е внесено още на 13 март.
Яснота за щетите от изграждането на такъв парк внесе и общинската съветничка Мира Миркова.
„Щетите от ветрогенераторите са много и не са никак за пренебрегване. Екологични проблеми - тези вятърни турбини заемат плодородна земя и представляват опасност както за птиците, така и за пчелите, а знаем, че без тях животът ни е обречен. Да не говорим, че в най-добрия случай след 20 г. те се превръщат в огромен източник на замърсяване без ясен изход откъм рециклиране. Доказано е, че звука и ултразвука породен от тези турбини влияе негативно в продължително съжителство в близост с тях. От икономическа гледна точка тези ветрогенератори създават 0 работни места. Съответно общините нямат никаква полза като добавена стойност от такъв тип инвестиции. Ефективността на този тип възобновяема енергия е обидно нисък и нищожен в сравнение с атомните електроцентрали. Много специалисти по темата съвпадат, че този тип възобновяеми енергии са подходящи за индивидуално захранване на домакинства, но в никакъв случай не биха могли да осигурят енергийна стабилност на една държава или територия. В такъв случай и като обобщение за нас като община биха се събрали само негативи, ако такова инвестиционно намерение бъде прокарано, а именно екологични проблеми, ниска ефективност, здравословни проблеми, обезценяване на имотите в близост, нула работни места и замърсяване на природата. Всичко това би попречило на туристическото и земеделско развитие на нашата община, което би трябвало да бъде безспорен приоритет“, категорична е Мира Миркова.
Тя уточни, че тази "вятърна заблуда", както я нарича и самият Доналд Тръмп не е изгодна за никого. „САЩ се връща към въглищните мини, ние ще се правим на прогресисти на базата на "проба-грешка" при положение, че грешката отдавна е на лице. В България за съжаление има само една политическа сила, която брани и отстоява българската енергийна независимост и стабилност и това е „Възраждане“, обобщи Мира Миркова.

Kuber press
>
|