ОБС- Кюстендил удостоиха Милчо Спиров с "Почетна значка на град Кюстендил“,гласуваха отпускане на 9000 лева за обезпечаване провеждането на Международния пленер ”Свети Лука” . Съветниците дадоха зелена улица за възстановяне работата на мините в Гюешево,гласувайки разрешение за изработване на проект за частично изменение на Общия устройствен план.
Общински съвет Кюстендил започна работа като удостои Милчо Спиров с "Почетна значка на град Кюстендил“, той е от Шишковци бивш агроном и учител, предаде репортер на „Кубер прес”.
Кметът инж. Огнян Атанасов пред съветниците благодари на всички, които от 2018 г. до днес са съдействали за отделянето София в отделен район на планиране.
„Инициатива, която подехме трима общински съветници през далечната 2018г. - Димитър Велинов, Кирил Станчев и Аз, а именно за отделяне на София-град от областите Кюстендил, Перник и Благоевград. След 7 годишна битка решението е вече факт и остава да бъде потвърдено от Евростат. Ако това беше направено по-рано, бизнесът щеше да получава 70% финансова помощ, а не 30 %. „каза той.
Общинските съветници приеха Отчет за изпълнение на Общинската програма за опазване на околната среда за 2024 година, отчет за изпълнение на Общинската програма за управление на отпадъците на Община Кюстендил за 2024 година и отчет за изпълнение на Програмата за управление и подобряване на качеството на въздуха на територията на община Кюстендил за 2024 година.Гласувано беше предложението да бъдат предоставени средства в размер на 9 000 лв.на Сдружение Международен пленер „Свети Лука„ за обезпечаване на 25-ят Международен художествен пленер „ Свети Лука „ в град Кюстендил.
Oбщинският съветник от ПП-ДБ Димитър Моралийски:
„Има доста изсъхнали дървета. През изминалата седмица от силния вятър паднаха не малко. Кой преценява поредността кои дървета да бъдат изсечени? Не може ли да се направи комисия и да се направи обход на опасните дървета, които да се премахнат? Едва след това да се кастрят здрави дървета или такива които пречат“.Димитрър Моралийски. Той постави и въпрос, свързан с начина на почистване на улиците.
Общинският съветник Иван Иванов постави проблем на общината. „ Имам получен сигнал за отсечката до Богослов. Там има 10 къщи, които са без име на улицата, нямат и номерация на къщите. Гражданите молят тези къщи да имат някакъв вид регистрация“, посочи Иванов.
Независимият Йордан Тодоров попита за пилотния проект, свързан с изхвърлянето на боклука.
„Колко струва една такава инсталация, надстройка? По какъв начин ще го направим в централната градска част, както и в кварталите, където замърсяването е много голямо, има и много незаконни къщи“, посочи Тодоров.
В отговор кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов каза, че вече има изготвен списък и опасните дървета са по-малко от 80 на брой.
„Приоритетно се работи около училища. Това вече е направено във Второ ОУ, Шесто ОУ, ДГ „1 юни“ до ПМГ. Приоритетно се премахват опасни дървета около училища, детски градини и след това по квартали. За 2023 г. има 157 сигнала, за м.г. са 360, като над 80% са отработени. Това са дървета на 40-50 години и повече“, посочи кметът.
По отношение почистването на града инж. Атанасов заяви, че градът е разделен на райони, всеки ръководител има начислени работници, които чистят.
В отговор на Иван Иванов, кметът обясни, че трябва да се провели дали въпросните къщи са в регулация или не. По отношение на пилотния проект за отчитане на отпадъците, кметът отново акцентира, че става въпрос за пилотна бета версия.
„На нас ни е предоставена безвъзмездно, за да видим какво трябва да се отремонтира, промени, кое работи и кое не. След като проблемите са изчистени на 100% ще ни дадат и точна стойност на 1 брой надстройка“, отговори градоначалникът. Що се отнася до кварталите, той заяви, че няма такива, които да не генерират отпадъци.
Съветниците дадоха зелена улица за възстановя на работата на мините в Гюешево,гласувайки разрешение за изработване на проект за частично изменение на Общия устройствен план на Община Кюстендил проект за подробни устройствени планове-план за застрояване (ПУП-ПЗ) в обхвата на поземлен имот с идентификатор 18455.103.137, местност „Над линията“ по кадастрална карта и кадастрални регистри на землището на с. Гюешево, общ. Кюстендил, одобрени със Заповед №РД-18-1227/13.06.2018 г. на изпълнителния директор на АГКК, парцеларен план в обхвата на поземлени имоти в землището на с. Гюешево, с. Раненци и с. Каменичка Скакавица, общ. Кюстендил.
След решение на ОБС Кюстендил ,Община Кюстендил ще изгражда фотоволтаичен парк,избраният терен за фотоволтаичния парк е в местността Долно Грамаге в землището на село Соволяно - с площ 1281 кв.м.,за целта е нужна промяна в предназначението на имота от земеделски-нива в урбанизирана, според докладната записка която ще бъде разгледана на утре на мартенската сесия на ОБС Кюстендил.
Соларния парк попада в имотите на възложителя за производство на енергия от възобновяем източник слънцето.
Общинските съветници разрешиха изработването на проект за частично изменение на общия устройствен план на Община Кюстендил и на ПУП.
За да даде положителен отговор за изграждането на фотоволтаичен парк от Кметство Соволяно е направено допитване до повече от 100 човека.
Kuber press>
|