Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Окръжна прокуратура Кюстендил отчете регистрирани престъпления през 2024 г. -1130, разкрити- 673
  Категория: Правосъдие     14:49 - 27/March/2025

Преди началото  на отчета на Окръжна  прокуратура Кюстендил, Административния ръководител  на Окръжна  прокуратура Кюстендил Камелия  Стефанова помоли с едноминутно мълчание  и ставане на крака да бъде почетена  паметта на починалия през2024 година Административен ръководител  на Окръжна  прокуратура Кюстендил Окръжен прокурор Ангел Байрактарски.

Административния ръководител  на Окръжна  прокуратура Кюстендил Камелия  Стефанова  в резюме представи акценти от отчетния за 2024 година доклад от 133 страници, дейността и резултатите на обвинителите,предаде репортер на „Кубер прес”.Доклада  представя прилагането на закона и дейността на обвинението и разследващите органи.

Официално уважилите прокурорите от Окръжна  прокуратура Кюстендил - гости  бяха: Членовете  на прокурорската колегия на ВСС Светлана Божнакова и Йордан Стоев, Бойко  Калфин завеждащ  отдел ”Досъдебен”  при ВКП ,Емилия Русимова изпълняваща  функциите  на апелативен прокурор на Апелативно прокуратура  София,Пенка Братанова административен  ръководител на Окръжен съд Кюстендил, Иван Демиравски административен  ръководител на Административен съд Кюстендил.

„Дейността на през отчетната 2024 година на Окръжна  прокуратура Кюстендил е съобразена със задълженията и правомощията им регламентирани и произтичащи от Конституцията на РБ,закона за съдебната власт, Наказателния кодекс.Цялата дейност е била  насочена към ефективна реализация на наказателното преследване,повишаване качеството на прокурорските актове повишаване на общественото доверие на обществото към прокуратурата и прозрачност в прокурорската дейност”,акцентрира Административния ръководител  на Окръжна  прокуратура Кюстендил Камелия  Стефанова .

Регистрираните престъпления през 2024 г. са разкритите престъпления от регистрираните през 2024 г. са 673 бр. налице е увеличаване на разкриваемостта в сравнение с предходните две години. Сравнително устойчив е броят на общо пострадалите физически лица - 1125 ,от тях 53 малолетни .

 

През 2024 г. прокурорите от ОП – гр. Кюстендил и РП – гр. Кюстендил са работили общо по 4723 преписки или с 247 повече в сравнение с 2023 г. Незначително увеличен в сравнение с предходната 2023 г. е процентът на преписките, които са решени с отказ да се образува досъдебно производство – 54,90%.

 

От разследващ полицай през 2024 г. са разследвани 90,95% от всички наблюдавани ДП, разследвани по общия ред ,от следовател – 8,64% , от разследващ митнически инспектор – 0,28 % и от прокурор - 0,12 % .

 

 Най-голям брой от новообразуваните досъдебни производства за разлика от предходните години  са „Общоопасни престъпления”. Най-голям сред тях е броят на образуваните ДП по чл. 354а от НК. На второ място по брой са образуваните ДП за престъпления по Глава V-та от НК - „Престъпления против собствеността”. На трето място са образуваните ДП по глава ІІ от НК ”Престъпления против личността”- водещи са тези по чл.131 от НК. На четвърто място по брой са образуваните ДП по глава VІ от НК ”Престъпления против стопанството”.

Постановените осъдителни и санкционни решения са общо 520,относителният им дял спрямо общия брой на съдебните решения е 89,35%.

Процентът на осъдителните и санкционни решения е по-нисък в сравнение с предходните две години. Броят на осъдените лица с влязъл в сила съдебен акт е 538 при 600 за 2023 г. През отчетния период броят на делата, върнати от съда на прокуратурите от района на ОП – гр. Кюстендил спрямо 2023 г.е увеличен с 1 брой.

 

„Криминогенната обстановка в района на прокуратурата се определяше от наличието на външни граници на Европейския съюз с Република Северна Македония и Република Сърбия; - главен път Е-79 – София – Кулата и пътя София – Скопие;Наличието на отдалечени от градовете слабо населени места, махали и отделни къщи, необитавани през по-голямата част от годината, които стават обект на посегателства, съществуването на големи ромски квартали в градовете Кюстендил и Дупница, обекти от национално значение: ТЕЦ “Бобов дол“, Рилски манастир, АМ“Струма”. Продължаващата икономическа криза в страната, кредитната задлъжнялост на голяма част от населението и фирмите към кредитните институции доведе до извършване на различни противоправни деяния против собствеността, стопанството, паричната и кредитната система и др. „ обобщи тя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuber  press

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама