Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил отбелязаха 100 години от рождението на Лили Шмид-БГ майка Тереза
  Категория: Общество     15:47 - 24/March/2025

В Кюстендил по инициативата  на женското дружество "Майчина любов" с председател Виолета Атанасова в чиято дейност  е и общо партньорство и приятелство с "българската Майка Тереза"- Лили Шмид бяха отбелязани 100 години от нейното рождение, предаде репортер

 

След изпълненията на Туристическия хор към читалище "Братство-1867“-Кюстендил,официалното начало на възпоменателното слово даде Виолета Атанасова председател на женското дружество "Майчина любов”:

 

"Чувствам се много развълнувана, че съм кюстендилка, че в нашия град има толкова сърцати хора, които умеят да създават добро и които умеят да ценят това добро, което другите създават. Навършиха се 100 години от рождението на Лили Шмидт, която не само у нас, в България, но и в Европа наричат българската Майка Тереза. Сигурна съм, че ние има с какво да се гордеем, освен всичко друго което е създал, родил и отгледал Кюстендил, да се гордеем с тази личност и с нейното благородно дело.Не е случайно Община Кюстендил нареди Лили Шмидт след своите  почетните граждани на Кюстендил,това е нещо основанието  на което  не подлежи  на коментар. На мен много ми се иска да вярвам, че новите поколения кюстендилци ще продължат благородната мисия на Лили Шмидт. Да носят добро, да вярват в доброто, да имат в сърцето си този призив, който сдружение "Майчина любов“ изписа върху мемориалния знак – "Доброто е дар от Бога“, отбеляза Виолета Атанасова.Тя припомни, че Лили Шмидт е работила  в партньорство и приятелство със  сдружение "Майчина любов”.

По думите й от 60 те кюстендилци възстановили през 90-те години сдружение "Майчина любов”,сега са останали няколко ,затова на отбелязването са поканени млади хора които  да  могат със  сърцата  си да ще поемат делото на сдружението и ще го продължат.

Виолета Атанасова председател на женското дружество "Майчина любов” от името на женското дружество "Майчина любов“ бяха връчени благодарствени грамоти на Иван Андонов, Валентина Симеонова, Виолет Вьорнер, Димитър Андонов, Милена Алексова, Мая Манолова и Елица Димитрова.

На новите девойки "Кюстендилска пролет“.-2025  тя връчи от името женското дружество, бяха връчени картини,книги и календар.

 
Пред мемориалния знак в памет на Лили Шмидт пред общинската, социална, трапезария , бяха засадени две магнолии,в засаждането се включиха кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, Мая Манолова и девойките "Кюстендилска пролет“.

От името на Архив-Кюстендил експертът Рилка Петрова връчи на председателя на дружеството Виолета Атанасова поздравителен адрес, предаден беше архива на женското благотворително дружество "Майчина любов“ на Държавен архив – Кюстендил.

 

 

Събитието беше уважено от кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, председателят на Общинския съвет в града Димитър Велинов, зам.кметът Кристиян Иванчов,, председателят на читалище "Братство-1867“ Иван Андонов, екс-депутатът и бивш омбудсман Мая Манолова, експертът от Държавен архив – Кюстендил Рилка Петрова, членове на женското благотворително дружество "Майчина любов“.

 

 

През 1993 г. във Франкфурт на Майн се учредява Фондация „Bulgarienhilfe“ /„Помощ за България“/. Помощниците са немски граждани. Лили Шмидт разочарована и огорчена споменава, че във Франкфурт има българи, но за съжаление никога не се притичват на помощ, въпреки че всичко се прави за родината им.
Още един случай за българската „доброта“ и „отзивчивост“ – през ноември 1993 г., когато Лили Шмидт иска да зарадва децата от Дома в с. Раждавица, Кюстендилско с подаръци и лакомства, пише писмо до директора на Авиокомпания „Балкан“ – София, като го моли за превоз на стоките. Отговор не получава, след което се обръща към служител на „Луфтханза“, който с охота се съгласява да помогне.
Огромна помощ за благотворителната дейност на Лили оказва Женското дружество "Майчина любов" – Кюстендил, на което става почетен член. Тя описва дамите от Дружеството като най-добрите си помощници.
До 2002 г. са изпратени от Германия 17 камиона по 20 тона с дарения за България. Голяма помощ е оказана и от Министерството на отбраната в Бон, Германия, откъдето отпускат тонове храна за България.
След приватизацията на българската авиокомпания „Балкан“ новият генерален директор дава съгласието си за превоза на стоките.
За годините на непрестанен труд и отдадени на грижи за хората на 16 юни 2002 г. Лили Шмидт получава най-голямото признание – орден за заслуги на Федерална Република Германия от Федералния президент на Република Германия.
С указ №412/11 дек. 2002 г. на Президента на Република България е наградена с орден „Мадарски конник“, първа степен.
През 2004 г. по инициатива на Лили е открита Социална трапезария в Кюстендил.
С Решение №295/30.10.2008 г. на Общински съвет – Кюстендил става „почетен гражданин на Кюстендил“.
През 2010 г. по повод 20-годишнината от учредяването на Съюза за инвалидите в България и 85-годишнината на Лили Шмидт, тя получава Диплом – първа степен за личен принос в социалната интеграция на хората със специфични възможности.
През авг. 2016 г. Лили Шмидт след завръщането си от Германия в Кюстендил ни напуска завинаги.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuber  press

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама