Архив - Кюстендил представя дигитална изложба от девет слайдовете, посветена на 100 години от рождението на Лили Шмидт ,автор инициатор е Рилка Петрова от Архив Кюстендил, това потвърди пред „Кубер прес”, Рилка Петрова Архив Кюстендил.Тематичната изложба разказва с биографични справки за живота и делото на почетния гражданин на град Кюстендил Лили Шмидт. Представените документи са от фонд личен произход „Шмидт, Лили Димитрова (1925 – 2016)“.
Първите дарители за България са нейните пациенти. След това първо посещение в родината след изтърпяната забрана, Лили Шмидт дава интервюта в местните вестници относно живота на българите и моли за помощ. Така първият двадесеттонен камион е изпратен още същата година с дрехи, обувки, медикаменти, медицински уреди и продукти за родния град Кюстендил, като стоките са разпределени за сиропиталища, старчески домове, за бедни граждани.
През 1992 г. лети за България с 50 кашона за Дома за инвалиди „Ильо Войвода“ – Кюстендил с желанието да направи параклис към дома, където хората да търсят утеха и помощ. И така бе открит параклис „Св. Василий“, който е първият в България в такъв дом.
През 1993 г. във Франкфурт на Майн се учредява Фондация „Bulgarienhilfe“ /„Помощ за България“/. Помощниците са немски граждани. Лили Шмидт разочарована и огорчена споменава, че във Франкфурт има българи, но за съжаление никога не се притичват на помощ, въпреки че всичко се прави за родината им.
Още един случай за българската „доброта“ и „отзивчивост“ – през ноември 1993 г., когато Лили Шмидт иска да зарадва децата от Дома в с. Раждавица, Кюстендилско с подаръци и лакомства, пише писмо до директора на Авиокомпания „Балкан“ – София, като го моли за превоз на стоките. Отговор не получава, след което се обръща към служител на „Луфтханза“, който с охота се съгласява да помогне.
Огромна помощ за благотворителната дейност на Лили оказва Женското дружество "Майчина любов" – Кюстендил, на което става почетен член. Тя описва дамите от Дружеството като най-добрите си помощници.
До 2002 г. са изпратени от Германия 17 камиона по 20 тона с дарения за България. Голяма помощ е оказана и от Министерството на отбраната в Бон, Германия, откъдето отпускат тонове храна за България.
След приватизацията на българската авиокомпания „Балкан“ новият генерален директор дава съгласието си за превоза на стоките.
За годините на непрестанен труд и отдадени на грижи за хората на 16 юни 2002 г. Лили Шмидт получава най-голямото признание – орден за заслуги на Федерална Република Германия от Федералния президент на Република Германия.
С указ №412/11 дек. 2002 г. на Президента на Република България е наградена с орден „Мадарски конник“, първа степен.
През 2004 г. по инициатива на Лили е открита Социална трапезария в Кюстендил.
С Решение №295/30.10.2008 г. на Общински съвет – Кюстендил става „почетен гражданин на Кюстендил“.
През 2010 г. по повод 20-годишнината от учредяването на Съюза за инвалидите в България и 85-годишнината на Лили Шмидт, тя получава Диплом – първа степен за личен принос в социалната интеграция на хората със специфични възможности.
През авг. 2016 г. Лили Шмидт след завръщането си от Германия в Кюстендил ни напуска завинаги.
Нейното име остава синоним на добротата и безкористната помощ.
Представените документи са от фонд №1183 от личен произход „Шмидт, Лили Димитрова (1925 – 2016)“.
>
|