Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Кюстендил с иновационна пилотна настройка за първи път в България
  Категория: Новини     13:50 - 18/March/2025

Kмета инж.Атанасов. Целта е през тази година да разберем какво количество отпадък се употребява от бизнеса и местното население. От 2026 г. всички общини сме заставени да минем на варианта замърсителят плаща, тоест колкото повече отпадък изхвърляш, толкова по-висока такса смет ще плащаш и обратно, колкото по-малко отпадък изхвърляш толкова по –ниска такса смет се плаща.



 

Кметът на Кюстендил инж.Огнян Атанасов  пред медии демонстрира как работи първата в страната  пилотна настройка  върху съществуващ съд за отпадъци, предаде  репортер на „Кубер прес”.

При демонстрацията  се разбра,че с чип се отваря барабана в който се изхвърля отпадъка, при въпросната  настройка  има видеонаблюдение  за целите на изследването –да има яснота какво се случва.
„Целта е през тази година да разберем какво количество отпадък се употребява от бизнеса и местното население. От 2026 г. всички общини сме заставени да минем на варианта замърсителят плаща, тоест колкото повече отпадък изхвърляш, толкова по-висока такса смет ще плащаш и обратно, колкото по-малко отпадък изхвърляш толкова по –ниска такса смет се плаща.Това е по-справедливият вариант,защото  към днешна дата има несправедливост  към граждани и някои бизнеси ,така и към общината.Има граждани, които съвестно са декларирали сградите си,живеят сами и плащат много висока такса смет, защото са декларирали реалната конструкция и реална година на построяване на сградата. Има други, които живеят в масивни сгради, но са декларирали, че са паянтови, живеят по много хора и замърсяват много повече. Има несправедливост и към една част от бизнеса, които поемат по-голямата тежест от такса смет.Има  несправедливост и към общината, оказа се-че има случаи една  сграда да се води на физическо лице в нея да работят 10 търговски обекта-сградата обаче плаща такса смет за физическо лице.  Към днешна дата от тази система сме ощетени всички“, обясни  той.

Според кмета инж.Атанасов очакванията са с новата технология ще се отчита индивидуалното количество отпадъци.

„На всички живущи са раздадени чипове и те ще могат да тестват новата технология напълно безплатно за целите на проучването. Отделно от това ще се ползват съществуващите бобри, тоест няма да се дават допълнително средства за нови съдове за отпадъци. В града и селата са раздадени над 3 000 кофи с чипове, в Багренци  те са 700 броя за да има яснота какво е индивидуалното количество отпадък, изхвърляно от домакинствата.
 

" Освен това, ще се определя индивидуално на всеки, какво количество битови отпадъци изхвърля. Това нещо ще спре и това, което е към момента – два кашона в съда за смет, контейнерът изглежда пълен, а вътре е празен, защото тук повече от 35 литрова торба не може да бъде изхвърляна.Другата цел е търговските обекти да започнат да си предават рециклируемият отпадък на конкретните фирми, а не да ги изхвърлят в съдовете за битови отпадъци. Отварянето на контейнера ще става само с чип, който ще се дава на физическите и на юридическите лица, съгласно индивидуалната партида в "Местни данъци и такси“ към Община Кюстендил. Когато съдът за смет се запълни, той индикира към Общинско предприятие "Чистота“. На място идва специализиран автомобил, изхвърля контейнера и също отчита количеството отпадък.”обобщи кмета инж.Атанасов.


 

Kuber  press

>

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама