Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Дупнишкия съд отчита за 2024 година,общо присъди и споразумения по наказателни дела – 207
  Категория: Правосъдие     12:25 - 10/March/2025

На 15 лица е наложено наказание „глоба". На 27 лица е наложено наказание „пробация" и на 7 лица са наложени други наказания. На 20 лица са наложени административни наказания „глоба“ по реда на чл.78а НК.  

През 2024 г. Районен  съд  Дупница  отчита - постановени 57 бр. присъди по дела от общ характер, като от тях 8 са оправдателни, 9 присъди по дела от наказателно-частен характер, от които 5 са оправдателни, 3 бр. решения по административно-наказателни дела по реда на чл.78а НК, от които няма оправдателни, според  информация на отчетния за 2024 година доклад  на дупнишкия съд, предаде  репортер на „Кубер прес” .

Сравнителният анализ сочи, че през отчетната година броят на оправдателните присъди по наказателни дела от общ характер се е увеличил-през 2023 г. и 2022 г. са били постановени по 6 оправдателни присъди, при намаление на постановените присъди спрямо предходната 2023 г. /67/ и почти идентичен брой присъди за 2022 г. /55/.
Запазва се тенденцията от последните години по-малко от делата от общ характер да приключват с присъда, като броят на оправдателните присъди, отнесен към общия брой присъди, се е увеличил през настоящия отчетен период.

Причините за постановените оправдателни присъди са различни -неизлагане на защитна теза от обвиняемия в хода на досъдебното производство, развита в хода на съдебното следствие, респ. - събиране на нови доказателства, опровергаващи обвинението; внасяне на обвинителни актове за маловажни случаи по смисъла на чл.9, ал.2 от НК; неправилна квалификация на обвинението и др.

През 2024 г. общият брой на постановените присъди и одобрените споразумения по наказателни дела от общ характер е 207.

Анализът на постановените присъди сочи, че се запазва тенденцията за най-голям дял на постановените присъди за общоопасни престъпления /най-вече в транспорта/ - 113 бр. /148 бр. за 2023 г./, следвани от присъдите за престъпления срещу собствеността – 32 бр. /60 бр. за 2023 г./. При постановените присъди за престъпления против личността /24 бр./ е налице намаляване при съпоставката с 2023 г. /26 бр./ и с 2022 г. /18 бр./.
Увеличил се е броят на присъдите за престъпления против брака, семейството и младежта /17 бр. при 7 бр. за 2023 г. и 13 бр. за 2022 г./.

Налице е спад при присъдите за престъпления против стопанството /5 бр./ спрямо 2023 г. /7 бр./, при 1 бр. за 2022 г.През 2024 г. броят на лицата с наложено наказание /по НОХД, НЧХД и 78а НК/ е 230 бр., а 22 бр. лица са оправдани.

От осъдените лица 3 са били непълнолетни. Наказание „лишаване от свобода" до три години е наложено на 159 лица, а по отношение на 111 от тях е приложен чл.66, ал.1 от НК. През отчетния период на едно лице е наложено наказание „лишаване от свобода" за срок над три до петнадесет години. На 15 лица е наложено наказание „глоба". На 27 лица е наложено наказание „пробация" и на 7 лица са наложени други наказания. На 20 лица са наложени административни наказания „глоба“ по реда на чл.78а НК.  

 

Kuber  press

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама