
Съдът в Кюстендил отхвърли жалбата на дружеството- „Дупница Табак“ АД срещу акт за установяване на задължения по ТБО, като потвърждава дължимото от жалбоподателят заплащане на община Дупница- което възлиза на 48 355.76 лв.
Административният съд - Кюстендил в съдийски състав с председател Милена Алексова-Стоилова разгледа дело образувано по жалба на „ДУПНИЦА ТАБАК“ АД, с която обжалва Акт за установяване на задължения за такса за битови отпадъци за 2023 г. в размер на 46 594.32 лв. и лихва за просрочие към 17.11.2023 г. в размер на 1 761.44 лв, общото задължение възлиза на 48 355.76 лв., според публикуваното решение на съда в Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес”.
Оспореният АУЗ е издаден от главен специалист в община Дупница въз основа на подадена от жалбоподателя декларация за облагане с данък върху недвижимите имоти -като собственик на недвижими имоти – земя и сгради във вид на производствени обекти, други нежилищни обекти и търговски обекти. Адресът на имотите е в Дупница, с оспореният АУЗ са установени размерите на задълженията за ТБО и лихвите за просрочие към 17.11.2023г. в общ размер от 48 355.76 лв., от които ТБО в размер на 46 594.32 лв. и лихви в размер на 1 761.44 лв. Липсва погасяване на задълженията.
За услугата по сметосъбиране и сметоизвозване на битовите отпадъци размерът на таксата е 3.68 промила, за обезвреждане на битовите отпадъци в деца и други съоръжения, проучване, проектиране, изграждане, експлоатация, закриване и мониторинг на депа за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране, компостиране, анаеробно разграждане и друго третиране и оползотворяване на битовите отпадъци размерът на таксата е 2.48 промила, а за чистота на териториите за обществено ползване таксата е 1.84 промила.
Със заповед кметът на общината е определил границите на районите и вида на предлаганите услуги за третиране на твърди битови отпадъци през 2023 г.
Жалбоподателят не е подал декларация, че през 2023 г. имотът е неизползваем и че не генерира битови отпадъци. Вещото лице сочи, че ТБО е изчислена върху данъчната оценка на имотите по решението на ОбС – Дупница. Дължимите суми съответстват на посочените такива в АУЗ. Събирането и извозването на битовите отпадъци са транспортирани до сметище, съгласно пътните листове.
Съгласно протоколите на общината, при имота на жалбоподателя има съдове за съхраняване на битовите отпадъци. При огледа на място на 02.11.2024 г. вещото лице установява, че на граничната улица има поставени трицветни контейнери тип „Иглу“.
Жалбоподателят в съдебна зала не доказа тезата, че сградите не функционират от години, поради което не генерират битови отпадъци. Не може да бъде възприето и твърдението, че определянето на ТБО е дискриминационно ,задължението на собственика на имота да заплаща ТБО, независимо от размера на произведените отпадъци, не представлява форма на дискриминация или нарушено право на собственост.Не е налице и колизия с принципа „замърсителят плаща“, заложен т Директива -на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 година относно отпадъците, нито със задължителната практика на СЕС, посочена в актовете по жалбата.
От данните по делото не би могло да се направи и извод, че дружеството, стопанисващо разположените в имота нежилищни сгради е натоварено с такса, чиито размер е очевидно несъизмерим с обема или естеството на потенциалните отпадъци от дейността му.
Според заключението на вещото лице размерът на дължимата ТБО за дейността е съответен на определения такъв в оспорения АУЗ.
Съдът в Кюстендил отхвърли жалбата на дружеството- „Дупница Табак“ АД срещу Акт за установяване на задължения по ТБО, като потвърждава дължимото от жалбоподателят заплащане на община Дупница- общото задължение възлиза на 48 355.76 лв.
Kuber press
>
>
|