
Велбъждският епископ Исаак, викарий на Софийския митрополит и архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия взе участие в тържества, посветени на Св. мчк. Георги Софийски Нови (Кратовски) в гр. Кратово, Р. Северна Македония и 100-годишнината от построяването на храм, в чест на мъченика, съобщава социалната страница а Кюстендилска духовна околия, предаде репортер на „Кубер прес”.
По покана на Негово Високопреосвещенство Куманово-Осоговския митрополит Григорий, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и патриарх Български Даниил, на 23 и 24 февруари 2025 г. Велбъждският епископ Исаак взе участие в тържества посветени на Св. Георги Софийски Нови (Кратовски) в гр. Кратово, Северна Македония и 100-годишнината от освещаването на храм в родния град на мъченика.
В навечерието на празника, в храм "Св. мчк. Георги Кратовски" бе отслужена празнична вечерня с петохлебие, която с благословението на епархийския архиерей бе оглавена от епископ Исаак, в молитвеното присъствие на Високопреосвещените митрополити: Кумановски и Осоговски митрополит Григорий, домакин на тържествата, Доростолски митрополит Яков, специален гост на тържествата и митрополит Йосиф, в съслужение с духовници на Македонската православна църква.
Молитвено присъствие в богослужбата взеха кметът на града и православни християни - жители и гости.
На 24 февруари, празничният ден започна със Св. Литургия, оглавена от Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Яков, в съслужение с митрополит Григорий Кумановски-Осоговски, митрополит Иларион Брегалнишки, митрополит Йосиф Тетовски, митрополит Йосиф, епископ Исаак, епископ Никола, духовници от България и Македония.
След Св. Литургия в храма бе извършено тържествено литийно шествие до центъра на града, където бяха извършени водосвет и освещаване на празнична погача.
Празникът на Св. Георги е официален празник на град Кратово.
През 2024 г. Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Яков, за празника на града, зарадва православните християни, живеещи в Кратово с безценен дар - частица от светите мощи на Св. Георги.
+++++++
Житие на св. Георги Софийски Нови (Кратовски)
Св. мъченик Георги Софийски Нови се родил от благочестиви родители Димитър и Сара в градеца Кратово, Македония. След като бил научен да чете и пише, той усвоил занаята златарство. Като останал без баща, красивият и умен юноша бил принуден да избяга в големия град София, защото на турците било по-лесно в малкия град да го вземат насила в своята вяра и в еничерската войска. Но и тук завистливото око на турците скоро открило редките качества на неговата външна и вътрешна красота, затова те изпратили при него един свой книжник уж с поръчка, а всъщност да поведе разговор с него по въпросите на вярата. Георги, макар да бил само на 18 години, със своите умни въпроси и отговори заставил своя посетител да млъкне засрамен. Тогава турчинът се върнал при ония, които го изпратили, и казал, че този човек е опасен за мохамеданството и насила трябва да бъде потурчен.
И ето, кадията (съдията) повикал Георги уж за поръчка. Като го видял, той бил поразен от неговата изключителна красота. Отново започнал разговор за вярата и младият християнин добре съумял, от една страна, да защити своята вяра, а от друга – неопровержимо да докаже тъмнотата на мохамеданството. Присъстващите турци силно се озлобили и отвели Георги в затвора. Свещеникът, в чийто дом св. Георги пребивавал и при когото се изповядвал, успял да се добере до него, за да му вдъхне твърдост в изповедничеството.
Когато втори и последен път бил повикан пред съда, мъченикът така се защитил с доказателства от двете вери, че кадията не го намерил винове в нищо, обаче не бил в състоянието да го защити от своите разярени единоверци, поради което го предоставил в техни ръце. Тогава те повели Георги към градската стъгда, гдето запалили голям огън, в който хвърлили мъченика с вързани ръце. Когато връзките изгорели и ръцете се освободили, той започнал да се кръсти и да се моли, като накрая казал: "Господи Иисусе Христе, в Твоите ръце предавам духа си!" Тогава един разярен турчин го ударил по главата с едно дърво и той паднал мъртъв. Това станало на 11 февруари 1515 година.
Колкото и да се стараели турците да изгорят на прах тялото му, това не им се удало: дървата изгаряли, а тялото оставало цяло! През нощта някой от християните тайно донесъл тялото на мъченика в древната църква "Св. Марина" (тя се намирала в двора на днешната Софийска митрополия), гдето и го погребали тържествено, след като получили благосклонното разрешение на кадията. Служба му съставил някой още в древно време, а житието му било съставено от софийския свещеник "поп Пею", чието име останало в акростиха на канона и в чийто дом пребивавал св. Георги. Както свидетелства житиеписецът на св. мъченик Николай Софийски, Матей Граматик, подир някое време светите мощи на мъченика Георги били поставени в някоя от софийските църкви (може би същата "Св. Марина") за общонародно поклонение. Сега не се знае къде се намират те. Една част от тях сега се съхранява в Драгалевския манастир "Св. Богородица", а друга - в Рилския манастир.



Kuber press
>
|