Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил обсъдиха паралелките и специалностите за учебната 2025/2026 г.
  Категория: Регионални     16:03 - 13/February/2025

Главният секретар на КТПП – Йордан Беловодски: „Трябва да се дава приоритет на професионалните паралелки, защото бизнесът има нужда от кадри. За съжаление без солидна реформа в образованието на национално ниво, нещата няма как да се случат. Бизнесът се нуждае от всякакви кадри, включително и неквалифицирани. Ако продължават така нещата, някои от професиите, които са жизнено необходими, като електромонтьор, просто ще изчезнат“.

 

Новите паралелки, заложени в Държавния план-прием за област Кюстендил за учебната 2025/2026, са две: “Горско и ловно стопанство” в ПГСС “Св. Климент Охридски” - гр. Кюстендил и “Моден дизайн” в ПГОСУ - гр. Дупница,съобщи  за „Кубер  прес”, Десислава Айдарова  пресаташе ОА Кюстендил. Броят на предложените паралелки за учебната 2025/2026 г. е 32. От тях 21 са за професионално обучение, а 11 са профилирани паралелки. Няма увеличаване броя на паралелките спрямо предходната година. Това информира началникът на РУО - Кюстендил Мая Стойчева - Николова по време на заседание на Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие. В заседанието се включи и областният управител инж. Александър Пандурски. 

Експертът от РУО Силвия Тонева представи пред членовете на Областия съвет Държавния план-прием за област Кюстендил за учебната 2025/2026 г. Тя даде обратна връзка и относно реализирания план-прием за 2024/2025 г. Стана ясно, че не е реализиран прием на две паралелки: в СУ “Христо Ботев” в Кочериново и в ПГ “Акад. С. П. Корольов” - Дупница. 94,4% е реализираният прием на областно ниво, а средната пълняемост на  паралелките е 23,6. 

От РУО съобщиха, че в предложения план-прием за учебната 2025/2026 г. броят на учениците в седми клас е 832. От планираните 21 паралелки за професионално образование 20 са в дневна форма и 1 в дуална система на обучение. Като дял 34,38% са профилирани, а 65,62% паралелки са за професионално образование. От предложените 32 паралелки: 17 са в STEM, от които 13 професионални и 5 профилирани. 
“Максималният брой прием в профил “Чужди езици” е в 4 паралелки. Две са в ЕГ “Д-р Петър Берон” - Кюстендил и две са в СЕУ “Св. Паисий Хилендарски” в град Дупница”, заяви Тонева. 

От РУО обясниха, че предложеният Държавен план-прием за 2025/2026 е съобразен с потребностите от кадри на пазара на труда в областта, както и с плановете за икономическо развитие на общините. 

Силвия Тонева уточни още, че за  учебната 2025/2026 година е предложен прием от три паралелки в пети клас. Две са в ПМГ - Кюстендил и една в ПГ “Хр. Ботев” - Дупница.

 

В изявление  пред медии  държавния план-прием коментира и главният секретар на КТПП – Йордан Беловодски.

„Трябва да се дава приоритет на професионалните паралелки, защото бизнесът има нужда от кадри. За съжаление без солидна реформа в образованието на национално ниво, нещата няма как да се случат. Бизнесът се нуждае от всякакви кадри, включително и неквалифицирани. Ако продължават така нещата, някои от професиите, които са жизнено необходими, като електромонтьор, просто ще изчезнат“, заяви Белодоски. Той припомни, че преди години е разкривана паралелка с профил „строителство“, за която не е имало желаещи ученици. „Необходимо е да се промени държавната политика. На първо място по отношение финансирането на училищата, тъй като според нас то е порочно - парите да следват ученика само и единствено, без да се отчита качеството на полученото образование. Трябва да се намери механизъм за тези паралелки, по които има сериозен недостиг на желаещи ученици“, обобщи Беловодски.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuber press

 

 

 

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама