През последните месеци, с цел намаляване натоварването на бизнеса и съгласно приетите изменения в нормативната уредба, Националният статистически институт и Националната агенция за приходите изградиха единен вход за подаване на Годишния отчет за дейността (ГОД) и Годишната данъчна декларация (ГДД), съобщи за «Кубер прес» Катя Мирчева директор на НСИ Кюстендил. Във връзка с реализацията на проекта бе подписана съвместна заповед на председателя на НСИ и изпълнителния директор на НАП, с която се определят реда, начина и сроковете за подаване на годишния отчет за дейността на задължените лица (респонденти). През 2010 г. се преустановява досегашната практика една и съща финансова информация да се представя и пред НАП, и пред НСИ, което значително ще улесни бизнеса. Основната промяна в сравнение с миналата година е в начина на подаване на годишните отчети за дейността, което следва да е приключило преди или да стане едновременно с подаването на годишната данъчна декларация (ГДД).
Когато отчетът е попълнен на хартия се подава заедно с ГДД и то единствено в съответните териториални структури на НАП. При приемането данъчната декларация получава уникален входящ номер, който се вписва като входящ номер и на Годишния отчет за дейността.
Респондентите могат подадат годишният отчет за дейността по електронен път в онлайн режим чрез Информационна система „Бизнес статистика” като лицата задължително ползват валиден цифров сертификат (Универсален електронен подпис). Важното в случая е, че този процес трябва да е приключил преди подаване на ГДД, тъй като при приемането на декларацията органите на НАП извършват контрол за наличието и статуса на въведения отчет по уникалния идентификатор (ID-номер) от ИС „Бизнес статистика”. Досега са подадени 22 фирмени отчета от област Кюстендил, от които 8 с успешно приключване, 12 в момента се работят и един е с червен цвят грешен, поясни, Миречва. Предимствата на изградената в НСИ информационна система са: достъпът и ползването на системата се извършва от работните станции на респондентите и счетоводните къщи през публичното Интернет-пространство, като системата работи 24 часа в денонощието, включително и през почивните дни. Данните се съхраняват в защитена централизирана база данни в НСИ-ЦУ, като по такъв начин се елиминира необходимостта от отпечатване, попълване и съхраняване на стотици хиляди хартиени формуляри годишно у НСИ и респондентите. Проверката на въведените данни се извършва автоматично от системата в реално време при приключване на въвеждането на отчета. Системата притежава висока производителност благодарение на използването на най-модерни сървъри на база данни и сървъри на приложения. Системата позволява конкурентна работа на хиляди потребители едновременно. Комуникацията между работните станции на потребителите и сървърите на системата е криптирана, което не позволява "подслушване" на комуникационния трафик, преминаващ през Интернет. Контролът на достъпа до данните се извършва на възможно най-ниско ниво. Статистиката за област Кюстендил до момента е: подадени годишни отчети за дейността, подадени годишни отчети в НАП и подадени годишни отчети в ИС “ Бизнес статистика”.
Кубер прес |