
Общинския съветник от Кюстендил Иван Иванов е внесъл предложение до кмета инж.Атанасов и общинските съветници за създаване на „Център на занаятите”,който да бъде в идеалния център на града в кв. „Варош”-бившето заведение „Роял”,центърът бъде по подобие на „Етъра” в Габрово, предаде репортер на „Кубер прес”.Идеята е в центърът да бъдат разположени малки, занаятчийски, работилници на дърворезбар, сарач, ковач, грънчар, за изработка на шевици, работилница в която да се приготвя кюстендилския зелник-вписан в Националната представителна листа за елементи на нематериалното, културно наследство.
„В центърът би могло да бъде предоставена и работилница на Професионална гимназия по туризъм „Никола Йонков Вапцаров” за изработване на традиционни за региона сладкарски изделия.” обясни той.
По думите му за изграждането, обучението и популяризирането на старите занаяти в такъв Център има голям интерес от местните занаятчии с подготвена концепция за това.
„С учредяването на „Център на занаятите” и организирането на Празник на занаятите с участието на занаятчии от страната ще бъде обогатен Културния календар на Община Кюстендил,” обобщи Общинския съветник от Кюстендил Иван Иванов.
Kuber press
>
|