Особено тревожно е, че пропуските са довели до трагични инциденти и смъртни случаи, което подчертава необходимостта от спешна промяна в подхода към поддръжката и управлението на републиканската пътна мрежа. Наложително е незабавно изпълнение на препоръчаните мерки, подновяване на маркировката, почистване и поддръжка на инфраструктурата и изграждане на огради за предотвратяване на навлизането на животни.
Диана Русимова от Институт по Пътна безопасност информира ,че има изготвен доклад след проведена целенасочена инспекция по пътна безопасност, в доклада са предложени мерки чрез които да се повиши безопасността на движението по път I-6 в участъка от км 27+550до км 25+795.25.,предаде репортер на „Кубер прес”.
Инспекцията показа системно неглижиране на поддръжката на пътя, множество дефицити, които застрашават безопасността на движението в този участък от път I-6. Данните от нашата проверка са предоставени на всички институции (МРРБ, АПИ, ОПУ Кюстендил, ГДНП, ОД на МВР Кюстендил, ДАБДП и община Кюстендил) за вземане на мерки по компетентност.
Настоящото представлява независимо обследване (целенасочена инспекция по пътна безопасност) на път I-6 в участъка от км 27+460 до км 25+795.25 за установяване на опасни условия, недостатъци и проблеми, свързани с всички негови елементи, които увеличават риска от произшествия и наранявания.
Предмет и обхват на инспекцията: Извършена е целенасочена инспекция по пътна безопасност на път I-6 в участъка от км 25+795.25 до км 27+550. Инспекцията е проведена при сухо време, при температура на въздуха 6°, суха настилка, облачно време с добра видимост. Пътят се състои от две платна за движение в посока, всяко с по две пътни ленти, банкет, откос и земен окоп. По средата двете платна за движение са разделени от затревен остров, върху който има поставена ограничителна система за пътища и осветителни тела. Началото на проверката е при разделителен остров вдясно от основното трасе (с посока на движението от с. Ябълково към гр. Кюстендил) на път I-6 находящ се в урбанизираната територия на с. Ябълково, община Кюстендил . Причината за извършването на целенасочената инспекция от екип на ЕЦТП са изнесени данни от страна на началника на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Кюстендил, комисар Радослав Боюклийски за това, че за 2024 ч. в посочения участък са настъпили шест брой пътни инциденти. В същото време от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), директорът на областно пътно управление Кюстендил (ОУП) предоставя данни за това, че задължителните периодични инспекции по пътна безопасност са били извършвани. Община Кюстендил съобщава за множество проблеми свързани с нерегламентирано навлизане на селскостопански животни в обхвата на пътя. С оглед на горното може да се направи обоснован извод, че в този пътен участък има увеличен риск от настъпване на пътнотранспортни произшествия и следва да се направи обследване на участък от път I-6 за установяване на опасни условия, недостатъци и проблеми, свързани с всички негови елементи.
Ограничения на скоростта В изследвания участък при км 27+550 важат правилата за движение в населено място. След кръстовището с отбивка за с. Жабокрът има поставен пътен знак Д12 (ляво платно), обозначаващ край на с. Ябълково. След този знак ограничението на скоростта е 90 км/ч. Съгласно предоставения проект за постоянна организация на движението от ОПУ Кюстендил няма други ограничения на скоростта въведени с пътен знак. Това означава, че в изследвания участък от пътя ограничението е 90 км/ч. По отношение на лявото платно (с. Ябълково ® гр. Кюстендил) съществува съществено разминаване между поставените пътни знаци и тези, които са определени в проекта за постоянна организация на движението (ППОД). По реда на ЗДОИ беше предоставен проект съгласно, който няма ограничения на скоростта след пътния знак Д12. Беше предоставен и втори проект от 2009 г. за транспортен достъп към търговски обект бензиностанция „Лукойл“, като и в този проект няма определено ограничение на скоростта в този участък.
Информация за неправилно поставения знак напълно отсъства в докладите за проведените периодични инспекции по пътна безопасност от страна на АПИ и ОПУ Кюстендил. По отношение на дясното платно (от пътния възел при км 25+795.25 до кръстовището с отбивка за с. Жабокрът при км 27+462 няма въведени други ограничения на скоростта, с изключение на пътен знак Д11 за начало на с. Ябълково, от където започват да важат правилата да движение в населено място. Пътния знак се намира преди кръстовището с разклон за с. Жабокрът. • Проекция Видимостта в изследвания участък от път I-6 позволява лесно да бъдат разпознати страничните обекти като находящата се в лявото платно бензиностанция от веригата „Лукойл“. В дясното платно лесно се отличават двете автокъщи, намиращи се вдясно от платното за движение. По средата лесно се разпознава през деня поставената ограничителна система за пътища (ОСП) на разделителния остров между двете платна за движение. През ДР-146-21/10.10.2021 г. 8 нощта поради липсата на осветеност в участъка, липсата на крайна единична непрекъсната линия М1 от лявата страна на платното за движение и в двете посоки, както и заради това, че другите средства за сигнализиране С14.1 са извън експлоатационна годност, по-трудно се вижда ОСП-то. На много места това създава опасност за участниците в движението, поради това че липсват пътни знаци и не само, че е възможно навлизането в платното за насрещно движение, там където ОСП е прекъснато и са оформени пресичания, но е напълно възможно.
По средата между ОСП има поставени стълбове за улично осветление, които не работят. През деня те са видими и ясно отличими, но през нощта са трудно забележими. В обхвата на пътя има и значително количество растителност, която възпрепятства видимостта към селскостопанските пътища, които навлизат и от дясната страна към директното трасе па път I-6. По средата при ОСП на острова разделящ двете платна за движение има значително количество растителност, която през нощта благоприятства за това да не се наблюдава ефектът на „заслепяването“ от фаровете на насрещно движещите се автомобили. • Достъп до прилежащи имоти При извършена справка с КАИС се установи, че към настоящия момент в лявото платно няма нито един селскостопански път, а в дясното един. В лявото платно чрез забавителен шлюз има осигурен достъп до бензиностанция „Лукойл“, за което има съответната оформена документация и дадено разрешение. В дясното платно има една автокъща, чийто достъп е през общински път, който се включва посредством пътни знаци Б1 и Г2 към директното трасе на път I-6.
Въпреки провеждането на задължителни периодични инспекции по пътна безопасност, изисквани от Закона за пътищата, анализът на изследвания участък от път I-6 разкрива сериозни пропуски в тяхното изпълнение. Очевидни дефицити и несъответствия с нормативните изисквания са останали неотбелязани, което говори за липса на задълбоченост и отговорност от страна на компетентните органи. Вместо да бъдат предприети допълнителни мерки за повишаване на безопасността, инспекциите явно са се ограничавали до формално изпълнение, без реално обхващане на проблемните зони. Констатираните критични недостатъци в пътната инфраструктура като липса на съвременна пътна маркировка, негодни пътни знаци, корозирало и опасно улично осветление, свободно навлизащи животни, както и неподдържани канавки и откоси, създават сериозен риск за участниците в движението. Липсата на своевременно обновяване и съобразяване на организацията на движението с актуалните нормативни изисквания показва системен проблем в управлението на пътната инфраструктура, който влияе негативно не само на местно, но и на национално ниво. Фактът, че всички проверени елементи на пътната инфраструктура не покриват нито настоящите, нито изискванията от последните 10 години, демонстрира критичен провал в изпълнението на задълженията на институциите.
Особено тревожно е, че съвкупността от тези пропуски вече е довела до трагични инциденти и смъртни случаи, което подчертава необходимостта от спешна промяна в подхода към поддръжката и управлението на републиканската пътна мрежа. Наложително е незабавно изпълнение на препоръчаните мерки, включително разширяване на обхвата и качеството на инспекциите, актуализиране на проектите за организация на движението, подновяване на маркировката, почистване и поддръжка на инфраструктурата и изграждане на огради за предотвратяване на навлизането на животни.Само чрез целенасочени и координирани действия може да се гарантира безопасността на участниците в движението и да се възстанови доверието в институциите, отговорни за пътната безопасност.
Kuber press
>
|