С водосвет и ритуал по хвърляне на Светия кръст във водите на река Банщица в Кюстендил беше отбелязано Богоявление. Велбъждският епископ Исаак- втори викарий на Софийския митрополит и Архиерейски наместник на Кюстендилска Духовна Околия,отправи от името на Патриарх Даниил,от свое име и от името на Кюстендилска, духовна, околия благопожелания за здраве, мир,благоденствие, Божия любов,мъдрост и успехи във всяко добро дело.
Тази година на Богоявление в Кюстендил 22годишния Красимир Матеев извади Богоявленския кръст от водите на река Банщица, в конкуренция от 9 човека той пръв успа да намери кръста, предаде репортер на „Кубер прес”.
Красимир Матеев –по професия е коафьор-фризиор се хвърли за втори път във водите на Банщица , от той е от Кюстендил но работи в София
„Всички да сме живи и здрави, другото ще го има”, такова пожелание отпрами Красимир Матеев към жителите Кюстендилци.
Велбъждският епископ Исаак- втори викарий на Софийския митрополит и Архиерейски наместник на Кюстендилска Духовна Околия кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, Областният управител инж. Александър Пандурски, председателят на ОБС Димитър Велинов и др. поздравиха Красимир Матеев за успешното изваждане на Богоявленския кръст.
Малко преди да хвърли кръста в реката Велбъждският епископ Исаак- втори викарий на Софийския митрополит и Архиерейски наместник на Кюстендилска Духовна Околия,отправи от името на Патриарх Даниил,от свое име и от името на Кюстендилска, духовна, околия благопожелания за здраве, мир,благоденствие, Божия любов,мъдрост и успехи във всяко добро дело.
В Кюстендил Празникът по отбелязването на празника Богоявление в Кюстендил започна с Архиерейска Света Литургия в храм ”Успение Богородично”, след което продължи с Литийно шествие преминало през площад „Велбъжд”,алеята ,беше отслужен и водосвет за здраве. Множество кюстендилци дойдоха да станат съпричастни с ритуала по изваждането на Богоявленския кръст.
Йордановден е един от най-големите християнски празници, отбелязва се на 6 януари. Това е денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Исус Христос. След тайнството на Богоявление хората видели с очите си християнското триединство на Отец (гласа), Дух (гълъба, кацнал на рамото на Христос) и Син (земния човек) и започнали да вярват, затова деня се нарича още Богоявление. До този ден се смята, че дните са опасни и по земята бродят караконджули и демони – наричат се „Мръсни дни“, Поганци, Караконждуви дни. С кръщаването на водата светът става безопасно място за живеене. В нощта преди Йордановден се смята, че небето се отваря и каквото си пожелаеш ще ти се сбъдне.
Kuber press
>
>
>
|