По думите на кмета инж. Атанасов, Община Кюстендил е изискала от институциите нормативни предложения в законодателството, които ще бъдат представени на народните представители.
Кмета инж.Атанасов събра в общинска заседателна зала на спешна среща представители на междуведомствената комисия по безопасност на движението респективно институции с отношение към тежкия пътен инцидент отнела живота на18 годишната Андреа, за да бъдат обсъдени,коментирани, предложения със цел ограничаване риска от подобни катастрофи, предаде репортер на „Кубер прес”.След срещата беше обявено пред медии –че до 15 януари АПИ и пътни експерти трябва да представят доклад и мерки.
На спешната среща относно и за обезопасяването на пътя Кюстендил - Ябълково присъстваха кметът инж. Огнян Атанасов, зам.- областният управител Георги Джоглев, началникът на РУП – Кюстендил, главен инспектор Райчо Омерски, представители на ОПУ, БАБХ, Институт за пътна безопасност в лицето на Диана Русинова и Комисията за безопасност на движението.
„До 15 януари е възложено на АПИ да направят оценка за пътната безопасност на отсечката, на която се случи трагичния инцидент със загинало 18-годишно момиче. След оценката ще бъдат направени няколко предложения от комисията, която ще извърши проверката за допълнителни мерки за обезопасяване на участъка. Община Кюстендил е предприела още няколко други мерки, които включват и поставяне на осветление. Успоредно с оценката, която ще прави АПИ, ще бъде направена такава и от Института за пътна безопасност в лицето на Диана Русимова, която ще бъде предоставена в същия срок, за да се види дали съвпадат мерките“. каза на съвместен брифинг с институциите кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов.
От представителя на Областна администрация зам.областния управител Георги Джоглев се разбра, че през областна администрация отново ще бъдат събрани всички институции, които ще извършат проверки на всички животновъдни обекти на територията на общината.
По думите на кмета инж. Атанасов, Община Кюстендил вече е изискала от институциите да дадат предложения за нормативни предложения в законодателството, които ще бъдат представени на народните представители.
През миналата година участъкът в който 18 годишното момиче загина са станали 6 ПТП,според методологията за определяне на участъците с концентрация на ПТП, това трябвало да стане в разстояние 50-100 метра. Именно поради тази причина този участък от пътя не е определен като опасен.
„Поради тази причина искаме законодателни промени. Уведомени са всички институции, ще уведомя и народните представители, че на протеста на кюстендилци, който е насрочен за 4-и януари, искат среща с представители на всички институции“, уточни още кмета инж. Атанасов. Зам.-областният управител Георги Джоглев припомни, че този проблем е дългогодишен и -че е необходимо веднъж завинаги всички институции да заработят заедно, за да се разреши и този проблем.
”Да бъде решени проблемът със собствеността на животновъдните обекти, с чипирането на животни, и с обезопасяването на трасето. Идеята е да се направи много задълбочен одит на този път и да се вземат съответните мерки“, поясни Георги Джоглев.
На мястото на инцидента са правени постоянни патрули от РУП – Кюстендил и ОП „Охрана“, но въпреки това много често вратите на електропастира са оставани отворени.
„Молбата ми е всички да бъдат по-отговорни и да подават сигнали. Да подават сигнали на тел. 112, на дежурния телефон на Общината или на АПИ, за да се взимат мерки“, призова кметът. Началникът на РУП – Кюстендил Райчо Омерски каза, че тече разследване и не могат да бъдат предоставени повече данни за катастрофата.
„Аз нямам право да изнасям информация по разследването, но ще подкрепя думите на кмета, видях в социалните мрежи много съобщения във времето назад. Това не е начин да се общува. Ако въпросната вечер беше подаден сигнал, че е имало животни от преминаващ по трасето, щеше да се изпрати патрул и въпросните коне нямаше да са там“, добави Райчо Омерски.
Темата с инцидента, при който почина 18-годишната Андреа в Кюстендил беше коментиран и от пътния експерт Диана Русинова.
„В закона за движение по пътищата са вменени отговорностите на АПИ, още там е казано какво трябва да направят, какво са длъжни да направят и какво не трябва да правят. На републиканските пътища какъвто е този път, извън урбанизирана територия, отговорността за защитата, проектирането и финансирането е на АПИ. Това, което се говори, че полицията и Общината е длъжна нещо да направи, но уви в Закона е записано какво АПИ трябва да направи. Не приемам за редно институция от която зависи всичко да не предприема никакви мерки. Според мен има много направени пропуски, затова ние като сдружение сме предприели ангажимент до 15 януари да излезем с доклад за целенасочена инспекция на пътната безопасност, заедно с одит. Ще покажем всички детайли и пропуски, които са на дневен ред“, обяви и Диана Русинова.
Kuber press
>
>
>
>
|