Окръжен съд Кюстендил осъди Община Бобошево да заплати на бившата общинска съветничка - Велислава Димитрова -7 647.00 лева, представляваща неизплатени нетни възнаграждения в качеството й на избран общински съветник 1 253.78 -лева –представляващи общ размер на дължимо обезщетение за забава върху неизплатените възнаграждения.
Окръжен съд Кюстендил разгледа делото с предмет разглеждане на подадени от Велислава Димитрова от село Слатино, община Бобошево-жалбата е против решение РС – Дупница с което е отхвърлен като неоснователен иска на жалбоподателя срещу Община Бобошево за заплащане на възнаграждение като общински съветник за период 2019г.-2021г. в общ размер на 7647 лева, ведно с лихви и разноски, според публикувано решение на съда в Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес”.
В жалбата се излагат съображения за неправилност, немотивираност и незаконосъобразност на поставеното решение, както и противоречие с материалния и процесуалния закон. Твърди се, че ищцата била избрана за общински съветник при Община Бобошево за текущия период,възнагражденията, които е следвала да получи не били заплатени поради липса на бюджет. ОС-Кюстендил в няколко решения по идентични казуси приел, че са неоснователни възраженията на Общината за недължимост на претенцията, иска се отмяна на първоинстанционното решение като неправилно, незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон, както и да се реши спора по същество.
Съдът приема следната фактическата обстановка, произтичаща от представените писмени доказателствени средства и заключението на вещото лице:
На местни избори, проведени на 27.10.2019г., В. И. Д. е била избрана за
общински съветник в Общинския съвет - Бобошево.
По делото е установено, че действително от предвидените в бюджета на Община
Бобошево средства за дейността на Общинския съвет за 2019г. – 85 700 лева, са разходвани 85 747 лева, а за 2021г. от предвидените 71 354 лева са разходвани 68 731 лева, както и, че за 2020г. Общината е останала без гласуван бюджет, тъй като решението, с което е бил приет такъв е било отменено като незаконосъобразно с влязло в сила решение на Административен съд- Кюстендил.
От прието заключение по назначена съдебно-счетоводна експертиза е установено,
че след направена справка за участието на ищцата в заседанията на общинския съвет и
съответните комисии, за периода от м.ноември 2019г. до м.декември 2021г. вещото лице е констатирало, че на Велислава Димитрова са били начислявани възнаграждения за всички месеци; частично плащане е било извършено само през 2020г. в размер на сума, възлизаща на 694.30 лева, но останал дължим остатък, като неплатеното възнаграждение възлиза чисто на 7 647.70-лева, а лихвата за забава върху всяко неплатено възнаграждение, изчислена от 26-то число на съответния следващ месец до 01.11.2022г., е в размер общо на 1 557.61 лева.
Обстоятелството, че ответникът не разполага с парични средства, поради изчерпване на предвидените в бюджета средства или липса на бюджет, не освобождава длъжника от задължението да заплати парично задължение.
Окръжен съд Кюстендил осъди Община Бобошево да заплати на бившата общинска съветничка - Велислава Димитрова -7 647.00 лева, представляваща неизплатени нетни възнаграждения в качеството й на избран общински съветник 1 253.78 -лева –представляващи общ размер на дължимо обезщетение за забава върху неизплатените възнаграждения.
Kuber press
>
|