Рилка Петрова: Интерес сред учениците предизвикаха снимки на сградата на Училището, в която днес се помещава общинската администрация на града, на сградата на Читалище „Братство“, построена 1907 г. и разрушена през 1981 г., от която днес се вижда само арка, извисяваща се от площад „Велбъжд“; на часовниковата кула, която се е издигала до площада; на залесителя на хълма Хисарлъка – Йордан Митрев.
За първи път прекрачиха прага на Държавен архив – Кюстендил учениците от седми клас на Природоматематическа гимназия „Проф. Емануил Иванов“ – Кюстендил, придружавани от учителя им по история Албена Джонева,посещението е организирано със цел запознаване децата с работата на Архива и представяне богатството на документалното наследство на региона, съобщава социалната страница на ДА Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес”.
Главен експерт Александра Стойкова и главен експерт Рилка Петрова изнесоха увлекателни беседи.
Рилка Петрова представи кратка информация за дейността на Архива като институция, съхраняваща ценното документално наследство на област Кюстендил и поразходи децата виртуално в центъра на града чрез предварително подредени снимки и документи. Бяха представени свидетелства за завършен курс на ученици от Педагогическото училище в Кюстендил от 1890 г., които учениците правиха опити да прочетат. Интерес предизвикаха снимки на сградата на Училището, в която днес се помещава общинската администрация на града, на сградата на Читалище „Братство“, построена 1907 г. и разрушена през 1981 г., от която днес се вижда само арка, извисяваща се от площад „Велбъжд“; на часовниковата кула, която се е издигала до площада; на залесителя на хълма Хисарлъка – Йордан Митрев, картички с почерка на Владимир Димитров – Майстора, подписвал се като „Рисувача“ и снимка на града от самолет от 1934 г. Беше показана и първата протоколна книга на Общински съвет – Кюстендил от 1891 г.
Учениците имаха възможността да видят къде „живеят“ документите – усетиха атмосферата в архивохранилището на административната сграда.
Главен експерт Стойкова показа на присъстващите дигитални копия на архивни документи, обясни как да намират информация в Информационната система на държавните архиви и ги „поразходи“ из дигиталните колекции „Архивите говорят“ – сайтовете на Васил Левски, Гоце Делчев, Фотоархива, Артархива, „Войните на България“…
Децата имаха възможността да се пренесат от заобикалящата ги днес дигитална среда във времето на пишещата машина и да оставят своите послания.
Преди да си тръгнат те си пожелаха да се върнат в Архива през втория срок на тази учебна година в очакване да разгледат документи, свързани с войните.




Kuber press
>
|