В зала Недко Каблешков в кюстендилската галерия при голям интерес беше представена книгата "Майстора”,събитие което ще остане дълго в историята на културния живота на Кюстендил,великолепен албум,издание което говори за класата на града за мястото му в националния,културен живот ,с тези думи Емануела Дюлгерска откри представянето-предаде репортер на „Кубер прес”.Директорът на галерията Валентин Господинов поясни, че целта на представянето на книгата "Майстора”е за една среща разговор посветен на един голям художник.
По думите му много отдавна с колектива са се замисляли, над това да направят едно голямо издание за Майстора защото са били задължени да го направят.
„Една галерия която има 1300 оригинала на Майстора и един наистина изключително –научен фонд-за който много малко се говори и за който много малко хора знаят.Обикновено хората виждат това което се експонира” поясни Валентин Господинов.
По думите му изданието показва непоказвани работи и Майстора се показва такъв какъвто не е бил показван.Още преди 4 години е било замисляно да бъде издадено издание за Майстора за шишковския период защото голяма част от творбите които притежава галерията са от този златен период на художникът.
Маслени платна, акварели, рисунки, скици и ескизи са ценното ядро, определящо неповторимия облик на галерийния фонд. Изложбата в Кюстендил (2022), посветена на 140-годишнината от рождението на Майстора, извади на показ значителна част от тази сбирка, включително творби, непоказвани досега. И отново въпросите, свързани с творчеството на художника, се оказаха многобройни. Изложбата и настоящата книга не се наемат с изчерпателни отговори. Особено във формат на юбилеен монолог. Представяйки една значителна като брой и пълноценна като разнообразие колекция, те дават само онази възможност за осъществяването на диалога между Майстора и онези, които настоятелно търсят своите отговори.
Настоящото издание, наречено: „Майстора“, е книга на признателността. В нея свои мисли, спомени и отношение към твореца споделят личности, както от времето на Майстора, така и от нашето съвремие – сърцато и безкористно. Като художник към художника.
Стремежът на Галерията бе да постигне изчистена визия на изданието, в съответствие със самата личност на Майстора. С акцент върху корицата на книгата, изпълнена върху рисувателно платно, и с образа му от непоказван досега (реставриран) негов автопортрет. Страниците на книгата създават усещане за съприкосновение с рисувателна хартия.
Безспорно най-ценни са онези изследвания, които подреждат произведенията на даден автор по хронологичен принцип. Случаят с Майстора обаче е особено специфичен. Той като че интуитивно е предпазил творчеството си от подобна хронологическа зависимост. На нито една негова творба, с изключение на академичните и военните скици и рисунки, не са отбелязани в ъгъла подпис, дата, година или място. Няма надписи и на гърба. Те сякаш са извън времето. В книгата „Майстора“ те умишлено не са посочени. В специално акцентирани бележки обаче, са отбелязани факти и събития, касаещи историята на някои от произведенията или ситуации, около придобиването им за фонда на Галерията.
Книгата е с обем от 444 страници. В нея са представени над 300 от произведенията на Майстора-някои от които се публикуват за първи път и малка част от архивни материали и снимки, изцяло собственост на Галерията.
Изданието е изпълнено от Екипа на Галерията и е поредната книга от поредицата „Кюстендилска изобразителна школа“.
Представянето на книгата „Майстора”-беше уважено от кмета инж.Атанасов, Областния управител Александър Пандурски, председателя на ОБС Кюстендил-Димитър Велинов, председателя на СБХ Любен Генов,директорът на музея в Кюстендил Валентни Дебочички, зам.окръжен прокурор Камелия Стефанова, кметът на Кметство Шишковци Илияна Петрова,културни дейци.
Kuber press
>
>
>
|