Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Читалището в Горна Гращица за Християнското семейство представя фотоизложба „Археологически артефакти от Античността и Средновековието”
  Категория: Предстоящо     11:12 - 20/November/2024

Откриването на изложбата ще започне с водосвет  за здраве и успехи в малката зала на читалището. Фотоизложбата е осъществена със  съдействието на  РИМ”Акад.Й.Иванов”, Кюстендил – отдел”Фондове”, отдел „Нумизматика”, Отдел”Античност” и отдел”Средновековие”.
 

На 21 ноември в деня на Християнското  семейство  читалище „Светило-1931” в село Горна Гращица ще представи фотоизложба  „Археологически артефакти от Античността и Средновековието”, намерени в землището на населеното място,съобщи  за „Кубер прес”, Катя Керемидарска председател на читалището в Горна Гращица.

„  Село Горна Гращица заедно с цялото си землище е разположено на изток от р.Струма, близо до преходната област между котловината и Конявска планина, покрай южните й обезлесени поли. По изобилната си карстова вода то е на първо място от селата в Кюстендилската котловина. В землището му се наброяват повече от 15 големи и още толкова малки извора, които са захранвали в миналото 14 воденици. Не случайно преди Освобождението селото се е наричало „Воденица или „Горна Воденица”.,а  турците го наричали „Касъм Гращица”. Съвременното име на селото, произлиза от крепостните постройки, които се намират покрай старите пътища, с които е укрепено селището. От названията-град, градище, калье, което означава -укрепление,твърдинае произлязло името Гращица, в случая” Горна Гращица”,” Горно укрепление,” Горно калье”.Селското землище на селото е около 8000 дка.” разказва тя.
Според нея благоприятните физикогеографски условия са основа за възникване на селище още в най-старо историческо време.Доказателство за това са останките от порутени масивни постройки/тухли, хоросан със счукани керемиди в него/на някогашно селище, разположено източно от селото,  върху площ около един квадратен километър.
     По различните части от землището на селото тези развалини носят имената: Кальето, Горно Грамагье, Долно Грамагье, Драки извор. Разрушените зидове от масивни постройки и големи глинени делви, пръснати навсякъде из тази площ, показват,че на това място е съществувало селище с градски характер.
      В средата на селището , в местността „Кальето” , което се намира на 500 м югозападно от селото, вляво от шосето за с.Коняво, иманяри през 40-те години на XX век са намерили мраморна статуя в цял човешки ръст, която е била изпратена в Народния археологически музей в София. Не е открита и съдбата на мраморна плоча с надпис. Селището е черпило вода за пиене от големия извор, бликащ в южната му част. Крепостната му стена е част от късноантична крепост изградена от ломени камъни, споени с хоросан. Тя обгражда пространство от землището с четириъгълна форма и площ около 6 дка. Във вътрешността на пространството археолози са видели основи на разрушени сгради. Академик Йордан Иванов съобщава в съчиненията си, че именно от тази късноантична крепост са намерени фрагменти от мраморни статуи, бронзова статуетка на Венера, които са зазидани в градежа на църквата Св.Димитрий, от името на която турците наричали  и селото „Касъм Гращица”.
       На 700 м източно от селото, съществува и Антично селище и некропол. Те се намират в местността” Долно и Горно Грамагье” където при оран селяните са изровели колони, бази, хромели, монети-една от император Каракала, 211-217 г.В местността Долно Грамагье са открити няколко погребения, извършвани чрез изгаряне. Костите и пепелта са поставени в урни. Липсват данни за инвентара им. В близост до тях се издигат и три могили: Старата, Малката и Таваличевската., които принадлежат към античното селище и некропола.
    „В непосредствена близост до землището на Горна Гращица е минавал Римският път от Стоби през Пауталия/дн.Кюстендил/ за Сердика/дн.София/.Той  пресичал Кюстендилската котловина на изток, минавал през 70-метров гранитен мост на река Струма и покрай”Кальето” на с.Долна Гращица възвивал в северна посока край „кальето „на с.Горна Гращица. След това продължавал на изток по южните склонове на Конявската планина, прекосявал Радомирското поле при р.Елея и оттам отивал за Сердика. Днес местата през които е преминавал римският път са работна земя,а само в с.Горна Гращица има една нива която и днес селяните я наричат,” Калдръмо”.обобщи Катя Керемидарска председател на читалището в Горна Гращица.

Фотоизложбата „Археологически артефакти от Античността и Средновековието, намерени в землището на село Горна Гращица” е осъществена благодарение на колегите от РИМ”Акад.Й.Иванов”, Кюстендил – отдел”Фондове”, отдел „Нумизматика”, Отдел”Античност” и отдел”Средновековие”.

 

Kuber  press
 

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама