Учениците от 7 „а“ клас на ПМГ „Проф. Ем. Иванов“ в гр. Кюстендил гостуваха в Районен съд – Кюстендил,посещението в Часа на класния ръководител бе част от Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие, съобщи за „Кубер прес”, Владимир Владимиров- Връзки с обществеността-Окръжен съд Кюстендил.
Отворени съдилища и прокуратури“, за учебната 2024/ 2025 г. То бе по инициатива на класния ръководител Кристина Цекова и бе организирано от Районен съд – Кюстендил, съвместно с Районна прокуратура и Общинския съвет по наркотични вещества.
Учениците бяха посрещнати в една от съдебните зали на Съдебната палата от съдия Мая Миленкова, районния прокурор Албена Разсолкова и Камелия Иванова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества.
„Да употребяваш алкохол и наркотици, това вече не е „модерно“. Напротив, толерират се хора, които живеят здравословно и уважават правилата“, обърна се към седмокласниците съдия Мая Миленкова. Тя им обясни за ролята на съда и за това кой, кой е в съдебната зала. Съдия Миленкова акцентира и на опасностите, които крие интернет и по – специално социалните мрежи, като посъветва децата да не разкриват лична информация в профилите си, в това число и снимки, както и при проблем или притеснителни съобщения, да не се опитват да се справят сами с проблема, а да информират веднага родителите си.
Районният прокурор Албена Разсолкова акцентира върху делата за държане и употреба на наркотични вещества, за управление на МПС след употреба на алкохол или наркотици, както и на тези за хулиганство и нанасяне на телесна повреда.
„Не си правете експерименти с наркотици, райски газ, алкохол. Това наистина, не е модерно. Не ставайте зависими“, призова учениците прокурор Разсолкова. Тя раздаде на децата специално разработената от Районна прокуратура – Кюстендил брошура „Животът е безценен! Не го заменяй за дрога!“.
Особен интерес учениците проявиха към очилата, симулиращи употребата на наркотици и алкохол, предоставени специално за целта от Общинския съвет по наркотични вещества - Кюстендил. Под напътствията на председателя на съвета Камелия Иванова, седмокласниците сложиха очилата и имаха възможността да се убедят във вредното влияние на упойващите вещества.
Учениците зададоха въпрос за вредите и разликата между обикновена цигара и електронна цигара „вейп“, на която пише че няма никотин?
„Т. нар. вейп, с различни плодови или др. аромати, може да се окаже по - опасен, защото още няма точни данни какви вещества има вътре в него, част от които психоактивни. Пушенето на вейп може да е много опасно за здравето Ви“, коментираха магистратите.
Младежите питаха и за отговорността пред Закона при размяна на юмручни удари и нанасяне на телесна повреда. Магистратите им цитираха текстове от Наказателния кодекс, като дадоха и пример с едно от последните наказателни дела в Районен съд, след което младежи ще изтърпяват наказание „пробация“, след признаването им за виновни в нанасяне на средна телесна повреда.
Децата получиха като подарък Конституцията на Република България и комплект от образователните материали на ВСС.
Kuber press
>
|