Ежемесечно пенсията за осигурителен стаж и възраст на починалия й съпруг е превеждана в банкова сметка,средствата са постъпвали по сметката му и с тях са извършвани транзакции по договор за кредит по сключен договор от 2015г. Следователно жалбоподателката е лицето, което следва да възстанови неоснователно изплатените суми за пенсия на наследодателя след смъртта му.
Съдът в Кюстендил разгледа дело образувано по оспорване от жалбоподателка на решение на директора на ТП на НОИ – Кюстендил, с което е отхвърлена като неоснователна жалбата й срещу разпореждане на длъжностното лице от КСО към ТП на НОИ – Кюстендил за възстановяване и недобросъвестно получената пенсия за ОСВ на Г. В. Г. в размер на 56 745.55 лв. главница и лихви, решението на съда е публикувано,предаде репортер на „Куер прес”.
Жалбоподателката е наследник на Г. В. Г., с разпореждане на длъжностното лице по пенсионно осигуряване към ТП на НОИ от КСО е спряна личната пенсия за осигурителен стаж и възраст, считано от 01.11.2021г. на Г. В. Г. с мотива, че лицето е обявено за издирване. С решение ДРС, влязло в сила на 06.07.2023г., е обявена смъртта на издирвания като за дата на настъпването й е посочена 07.06.2017г.
Издадено е разпореждане потвърдено с решение на директора на ТП на НОИ – Кюстендил с което е прекратена личната пенсия за осигурителен стаж и възраст.
С разпореждане на НОИ – Кюстендил е постановено оспорващата –жалбоподателката да възстанови недобросъвестно получената пенсия в размер на 56 745.55 лв., от която главница в размер на 38 764.18 лв. и лихви в размер на 17 981.37 лв.
Съгласно Кодекса за социално осигуряване суми за пенсии и парични обезщетения, неоснователно изплатени за периоди след смъртта на правоимащото лице, се събират от лицето което ги е получило, или солидарно от наследниците. В този смисъл е и разпоредба от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж- съгласно която неоснователно получените суми за пенсия след смъртта на пенсионера се възстановяват от лицето, което ги е получило, или солидарно от наследниците.
В настоящия случай не е спорно между страните, че като настойник и попечител на починалото лице е била определена неговата съпруга, не се спори и че ежемесечно пенсията за осигурителен стаж и възраст на починалия й съпруг е превеждана в банкова сметка, като средствата са постъпвали по сметката му и с тях са извършвани транзакции по договор за кредит по сключен договор от 2015г. Следователно съдът приема, че жалбоподателката е лицето, което следва да възстанови неоснователно изплатените суми за пенсия на наследодателя след смъртта му.
Не се възприема за основателно възражението на жалбоподателката за недължимост на сумите за главница и лихви, тя е била задължена да съобщи на пенсионния орган факти и обстоятелства, имащи значение за спиране на пенсията.
Със свое решение Административен съд Кюстендил отхвърли жалбата на жалбоподателката от Бобов дол, срещу ТП на НОИ – Кюстендил.
Kuber press
>
|