Кмета Атанасов припомни на учениците, за случкa с тротинетка на площада управлявана от по-възрастен водач, който е щял да блъсне малко две, тригодишно детенце, друг инцидент с осемгодишно момиче с разцепена уста след сблъсък с индивидуално електрическо превозно средство управлявано от 10 годишен на който кормилото му е било над главата. Друг посочен пример от кмета Атанасов е инцидент с 20 и няколко годишно момче на което му е станало лошо и е паднало от тротинетката, вследствие на което е със счупена ключица и комоцио. Момчето е било без каска. Между 40 и 50 е броя на съставените актове на водачи с тротинетки.
Община Кюстендил започна превантивно-информационна кампания относно въведените с решение на Общински съвет правила за движение на индивидуални електрически превозни средства на територията на общината, съобщиха за „Кубер прес”, от Пресцентър Община Кюстендил.
Зад каузата на Община Кюстендил застана Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Общински консултативен съвет по въпросите за младежта.
Кметът Огнян Атанасов днес разговаря с ученици от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, с което постави началото на поредица от срещи, които целят да разяснят на децата правилата за безопасност при ползването на електрически тротинетки.
„До сградата на вашето училище стига велоалеята, т.е. на теория би трябвало да сте се придвижили по правилник, на практика обаче с много от вас сме се засичали по пътното платно. Тъй като сте под 18 години имате право да се движите само по велоалеите, с каска и със светлоотразителен елемент, както е по Наредба“, с тези думи кмета Атанасов се обърна към пълната с ученици зала.
Той им благодари за проявения интерес и разясни правилата за движение, мерките за безопасност, местата и ограниченията в скоростта, касаещи електрическите превозни средства. Кметът даде и много примери с пострадали при инциденти деца, които управляват електрически тротинетки или са блъснати от тях в пешеходните зони.
Кмета Атанасов припомни на учениците, за случкa с тротинетка на площада управлявана от по-възрастен водачq който за малко е щял да блъсне малко две, тригодишно детенце,друг инцидент с осемгодишно момиче с разцепена уста след сблъсък с индивидуално електрическо превозно средство управлявано от 10 годишен на който кормилото му е било над главата.Друг посочен пример от кмета Атанасов е инцидент с 20 и няколко годишно момче на което му е станало лошо и е паднало от тротинетката,вследствие на което е със счупена ключица и комоцио. Момчето е било без каска.
Между 40 и 50 е броя на съставените актове на водачи с тротинетки.
„Редовно се пресича върху колело или тротинетка, което не е правилно, при пресичане на пешоходни пътеки както е по закона за движение по пътищата и общинската наредба –трябва да се слиза от превозното средство за да може по-лесно и бързо да се реагира при инциденти.Съгласен съм,че и шофъорите не са толерантни,и тях ги разбирам,проблем имат и мотористите. Вие сте подрастващи и е изключително важно да запазим вашето здраве.”отбеляза градоначалникът.
Той отправи апел към учениците да спазват Наредбата, да бъдат отговорни и да не поемат необмислени рискове, с които застрашават живота на хората, които обичат или на някой, когото не познават.Да се движите само инфраструктурата която е изградена по велоалеята.
„Малките ОРГ-както аз ги наричам в центърът от 10,20 човека бягат от общинска охрана,издали сме инструкции да не бъдат преследвани, защото не сте дилъри на хероин”, уточни още кмета Атанасов.
Той подчерта, че съставянето на актове за нарушения на Наредбата не е самоцел на администрацията, с 50 лева общината няма да забогатее.
„Едно от най- големите богатства на нашия град сте вие децата и ако не успеем да запазим вас и вашият живот, то ние не сме се справили“, категоричен е кмета Атанасов.
Учениците от ПМГ активно се включиха в дискусията и си припомниха какво е позволено и какво НЕ, когато управляват електрическа тротинетка.
С презентация бяха показани правилата за управление на индивидуално електронно превозно средство,какво е позволено , какво е забранено и какво е задължително.
За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всяко индивидуално електронно превозно средство (ИЕПС) трябва да има: изправни спирачки, механичен или електронен звънец и да няма друг звуков сигнал, устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и устройство за излъчване на червена светлина отзад.Минималната възраст на водача за управление на индивидуално електронно превозно средство (ИЕПС) е:Лица на възраст от 14 до 16 години могат да управляват ИЕПС само по велосипедната инфраструктура.Лица, навършили 16-годишна възраст могат да управляват ИЕПС по велосипедната инфраструктура и по пътищата и уличната мрежа, на които максимално разрешена скорост за движение е до 50 км/час . Водачът на индивидуално електронно превозно средство (ИЕПС ) при движение е длъжен: Да ползва в тъмните часове на денонощието и/ или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан;Да ползва каска, ако е на възраст до 18 години -Забрани за водачите на индивидуални електрически превозни средство.Dа развиват скорост, по – висока от 25 км/час.Да превозва други лица.Движението с индивидуално електрическо превозно средство в паркове, градини, площади, детски площадки, площи, предназначени само за пешеходци е забранено. Ограничението не се прилага за пешеходци при движение чрез бутане на индивидуално електрическо превозно средство. Децата получиха специални светлоотразителни акссоари които да им напомнят още веднъж колко важна е безопасността и видимостта на пътя!
Кампанията се осъществява по предварително изготвен и съгласуван с училищата с график , като ще бъдат обхванати всички ученици от 14 до 18-годишна възраст.


Kuber press
>
>
>
>
>
|