Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил:В браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил по списък са около 70 човека, при събиране идват не повече от 20-ина.Пчелари които не са платили членския си внос биват изключени.Пчеларството е неперспективен и непечеливш бизнес.
Годината е изключително тежка за пчеларите от регион Кюстендил и страната,започна с тежка зима ,със сравнително ниска зимно-пролетна смъртност, семействата се развиха много добре,когато когато трябваше да дават продукция –започна дъждовния период,довел до много сериозно роево състояние в почти всички пчелни семейства, каза пред „Кубер прес”,Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил.
„Тези които имаха по-малко пчелни семейства и възможност по-често да ги подхранват успяха да предотвратят роенето,други го хванаха но и те са на загуби.Незапомнената суша доведе до изсъхване и прекратяване на нектара-отделянето на почти всички тревисти растения. Липата и кестена не дадоха нищо ,последваха много ниски добиви -като количества пчелна продукция –стоков мед.”обясни той.
По думите му заради жегата и сушата пчелните семейства са прекратили яйцедоносната дейност още през месец юли.Пчеларите усетили навреме тези моменти са започнали да стимулират и да подхранват пчелната майка ще влязат в зимата със сравнително запазени пчелни семейства.Заради възникналите пожари част от пчеларите са претърпели вреди пчелар от района на Църварица е изгубил близо 70 пчелни семейства,в Неделкова Гращица друг пчелар е успал да си спаси пчелите от пожара –чийто пчелини са били на платформа.
Според Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил, пчеларите не калкулират разходите за отглеждането на пчелите, ако го правят ще са на 100 % загуби.Пчелари които разчитат на професионално пчеларство за да се издържат –няма как да стане заради загубите.
„За съжаление държавата не помага, единственото реално подпомагане са т.н. интервенции пчеларство, където също има проблеми.Мярката е инвестиционно пчеларя трябва да похарчи определена сума за да закупи кошери, пчелни майки или отводки и да чака възстановяване на част от сумата.Когато тръгна програмата много пчелари яха отрязани и заявените от тях пчелни майки,когато им беше разрешено в средата на август се оказа много късно.Възможно е това да се случва заради непознаване на спецификата в МЗХ или ДФ”Земеделие”.
Според Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил,уточни че има атрактивни мерки за малки стопанска и Млад фермер –които са за подпомагане на естествено пчелоопрашване.Подпомогнати 170 човека от общо 20 000 с възможност в страната.В кюстендилско са били одобрени трима.
Средния добив на килограм мед в регион Кюстендил е между 5 и 10 кг-сравнително добър,цените на дребно тук са около 15 лева за килограм,,има опити за 20 лева на килограм.Не активни пчелари закупуват пчелен мед и го продават на пазара на по-ниски цени,позволяват си ниските цени защото нямат разходи-смята още Според Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил.
Големия проблем е едровата търговия при която пчелари разчитат да продадат продукцията на търговци и преработватели, за втора година тази търговия не върви заради вноса на украинския пчелен мед,за който няма наложени никакви мита.Ниските цени на украинския мед 3,50 лв.за килограм пречат на пчеларите у нас да реализират продукцията си.
„Нашия мед е в пъти по-добър и като качество и като билка –смесица от много билки, много е здравословен.Украинския мед е само от слънчоглед и рапица и е възможно най-нисоко качествения мед.За съжаление у нас не се оценява родния качествен мед заради ниска потребителска култура и най-вече заради и основно заради цената”,смята още Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил.
Наблюдава се сериозен отлив от пчеларството в региона,пчеларите подпомагани по някоя мярка подържат стопанствата защото са задължени период от пет години да ги подържат.
„В браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил по списък са около 70 човека, но при събиране идват не повече от 20-ина.Пчелари които не са платили членския си внос биват изключени.Пчеларството е неперспективен и непечеливш бизнес.” Обобщи Според Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”-Кюстендил.
Kuber press
>
>
|