Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
105 годишното читалище в Шишковци с история и традиции в самодейните дейности
  Категория: Общество     9:34 - 12/September/2024

През 1919 будни интелектуалци от село Шишковци създават читалище, наречено „Наука“, създава се театрална трупа, която започва да обикаля с постановки на български и чужди автори съседни села, каза в изявление Ваня Ризова, секретар на читалище „Владимир Димитров – Майстора 1919“, предаде репортер на „Кубер прес”.

По думите й разказът на очевидци, които сега са 97 години- навремето читалището  е било голяма атракция, наричали са ги вечеринки и са пътували са с една конска каруца,с  всичко необходимо за театралните постановки. С времето се разраства и самата театрална трупа, става много известна в околията.

По-късно местни интелектуалци  с населението на селото, събират нужни книги за да създадат библиотека към читалището. През 1925 година читалищната библиотека е наброявала 1 000 книги.Идеята тогава е била да се задоволят нуждите на по-бедното население,  най-много на децата Между 1945 – 1950 година се разширява библиотеката и тя наброява около 6 000 тома.

През 1972 година се изгражда Дом-паметникът на Владимир Димитров – Майстора в селото, сградата е издигната в центъра на Шишковци по-повод 90 години от рождението на Майстора, чийто тленните останки са пренесени в Шишковци и поставени в парка на сградата.

„Тогава започва и разцветът на читалището. Библиотечният фонд наброява 12 000 тома. Това е и златният век на читалището. Има детски състав с добри изяви, има женска певческа група за автентични песни, има състав по художествено слово и детска певческа група. Около 20 години тези групи създават голям интерес сред хората. Носители са на много награди и медали. Те остават в спомените на всички, взели участие в тях, които сега са 50- 60 годишни“, добави тя..

От 1972 година читалището от „Наука” сменя името си на  „Владимир Димитров – Майстора“. Оттогава читалището търпи своето развитие. Има своя детска певческа група, печели проект по „Глобални библиотеки“. Създава се компютърен център. Библиотечният фонд наброява 16 000 тома, който продължава да се попълва. Върви и друга разнообразна дейност. Кметството, читалището и учреденото сдружени „Възход на село Шишковци“ работят заедно. Те са ръка за ръка, в името на Майстора и на село Шишковци.

Kuber press

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама