Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Училищата в Община Кюстендил дни преди новата, учебна, година в готовност за учебните дейности
  Категория: Новини     15:14 - 3/September/2024

Кмета Атансов: Идеята на новия предмет „Аз обичам моят роден град“ и на тези часове е да запознаем децата с предимствата на града, в който живеят и с даденостите, които имаме, за да могат да се гордеят и да разказват на своите приятели от цял свят.

Учениците в Кюстендил заради ремонти част от учебния процес се мести в други сгради, въвеждането на униформи ще стане поетапно, със цел приобщаване на ученика към училищнта общност.В  6 общински училища и едно държавно се изграждат нови, спортни, площадки, по програма на МОН, част от които са  в надпреднала фаза с очакване да бъдат готови за първия учебен ден.

Мариана Панчева директор на Първо училище „Св.св.Кирил и Методи”:105 са новите първокалсници, разпределени в пет паралелки Доброволци от училището боядисват училищната ограда за да придобие по-хубав вид фасадата.Правим козметични ремонти на стаите,оборудваме нови кабинети по трудово обучение и география.

 

Във връзка с началото на новата учебна 2024/2025 учебна година и проведената среща на кмета Атанасов с директорите на училища на територията на общината,на пресконференция бяха обявени решения относно униформите и въвеждането на нов предмет  който ще се провежда в часа на класния ръководител и той носи името „Аз обичам моят роден град“, предаде репортер на „Кубер прес”. Новия предмет предстой да бъде въведен  в основните училища на територията на община Кюстендил, ще бъде доста по-различен,учебните занимания ще се провеждат на различни места като залите на Регионален исторически музей, Къщата-музей „Димитър Пешев“, ХГ „Владимир – Димитров - Майстора“, Римските терми и др.

„Идеята на „Аз обичам моят роден град“ и на тези часове е да запознаем децата с предимствата на града, в който живеят и с даденостите, които имаме, за да могат да се гордеят и да разказват на своите приятели от цял свят. Очакваме всичко това да допринесе за възпитанието в любов към родния град и да постигнем и друго не по-малко важно, а именно да се усещат уникалността и проблемите на родното място“, обясни кмета Огнян Атанасов. За въвеждането на новия предмет градоначалникът е срещнал подкрепа от страна на всички учебни заведения в общината, както и от директорите на галерията Валентин Господинов, директорът на музея Валентни Дебочички и председателя на Сдружение ”Традиция”-Кюстендил-Симеон Иванов. Предметът „Аз обичам моят роден град“ще бъде преподаван на децата от 1-ви до 4-и клас.

На пресконференцията беше обсъдена темата със задължителните  ученически униформи, след добрият пример на Начално училище „Св. Климент Охридски“ и ОУ „“Паисий Хилендарски“, се предвижда да бъдат въведени училищни униформи за всички ученици от 1-ви до 4-и клас. Униформи ще бъдат въведени в ОУ „Св. Кирил и Методий“ и ОУ „Проф. Марин Дринов“. Идеята е униформите да бъдат въведени в начален образователен етап, а след това и при останалите ученици. Добрият пример от въвеждането на униформите представи директорът на ОУ „Св. Климент Охридски“ - Евелина Димитрова. Тя припомни, че униформите са въведени от началото на учебната 2010 -2011 г. „В течение на времето установихме, както ние учителите, така и родителите, че това е една необходимост в днешно време за подрастващите. Действителността в момента е, че децата непрекъснато гледат едно от друго. Когато въведохме ученическите униформи това нещо постепенно беше спряно. От миналата учебна година, по решение на Обществения съвет, имаме промяна в училищната униформа. Мога да кажа, че сме много доволни. Имаме задължителни елементи от униформата, както и такива, които са пожелателни. Задължителният комплект е на стойност около 80 лв., като повечето родители си избират по два комплекта за тяхно удобство“, обясни директорката Евелина Димитрова. Заместник-директорът на ОУ „Паисий Хилендарски“-Лидия Велкова  уточни, че при тях униформите са въведени през 2018 г. само в един клас.

 „Интересно е, че този клас се открои, стана по-сплотен, прие се много радушно от всички колеги. Поетапно клас след клас ученическите униформи бяха въведени. Интересното при нас е, че всеки един от класовете избира съответната ученическа униформа. Така има пъстрота сред децата, защото те са много и най-различни цветни униформи. Отделно от това всеки учител може да се информира кое дете е от неговия клас“, уточни още заместник-директорката.

На срещата с ръководствата на учебните заведения стана ясно, че въвеждането на униформите ще стане поетапно, със цел приобщаване на ученика към конкретната училищна общност. „Времето ни показа, че това е изключително необходимо, с оглед на това, че децата имат и по-голяма сила. Те ще се чувстват еднакви и ще работят в екип. Отделно от това, въвеждането на униформи ще повиши безопасността при децата, които ще се разпознават от всички в училище и няма да могат да влизат външни лица. Идеята на нашите колеги и да се въведе униформата от 1-ви до 7-и клас за всички ученици“, каза и Мариана Панчева – директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“. По нейни думи преди това ще бъде направено допитване до родителската общност. Предстои всяко едно учебно заведение да пусне анкета сред родителите, а след тяхно съгласие на съвет ще бъде приет вида на униформата за всяко училище. „Най-важното за нас е да покажем на учениците, че стойността не е в материалното и облеклото, а стойността на човека – това, което той излъчва и показва“,каза още Мариана Панчева.
 

Засегната беше и темата с мобилните телефони в училище,  от миналата година в началното училище с решение на Педагогическия съвет мобилните телефони са били абсолютно забранени за учениците от1-ви  до 4 -ти клас.Кмета Атанасов добави,че предстой да се проведе среща с логопедите Христина Велкова и Ива Зарева,ще бъде представено изследване на Христина Велкова за нанасяните щети в детска възраст от ползването на мобилни телефони.

Мариана Панчева директор на Първо училище „Св.св.Кирил и Методи”добави:105 са новите първокалсници, разпределени в пет паралелки Доброволци от училището боядисват училищната ограда за да придобие по-хубав вид фасадата.Правим козметични ремонти на стаите,оборудваме нови кабинети по трудово обучение и география.

Кмета Атанасов каза,че броят на първокласниците в Община Кюстендил за предстоящата,тона, учебна , година –по първоначални данни е 353 ,окончателния брой ще е ясен при утвърждаване на Образец 1.За миналата година броят на учениците в първи клас е бил 734.

КметаАтанасов посяни,че на 6 общински училища и едно държавно се изграждат нови спортни  площадки по програма на МОН,част от които са в  напреднала фаза с очакване да бъдат готови за първия учебен ден.Това са едни нови, хубави, придобивки за всички ученици.

"Инвестираме стабилно в материалната база на училищата, имаме добре подготвени сепциалисти .Децата тук ще получат най-адекватното  образовине в страната".

 

„Познавателните книжки, учебниците и учебните комплекти са доставени в училищата.Осигурен  транспорт за превозване на децата и учениците до образователните институции и обратно.Във връзка с извършване на капиталови ремонти в ОУ ”Проф.Марин Дринов” и Шесто ОУ „Св.Паисий Хилендарски” се налага учениците да бъдат преместени в други сгради.Учениците от ОУ ”Проф.Марин Дринов” ще учат в сградата на бившето Второ основно училище. Учениците от Шесто ОУ „Св.Паисий Хилендарски”  от 1 до четвърти клас ща ползват сградата на СУ”Васил Левски”,учениците до седми клас ще учат в сградата на ПГЛП ”Вл.Димитров Майстора”.Обучението ще се провежда на две смени.Предстоят капиталови ремонти в ЕГ ”Д-р Петър Берон”  и на ОУ ”Св.св.Кирил и Методи” в Раждавица.Учениците от езикова гимназия ще се обучават и по време на ремонта.Учениците от общежитието –Раждавица ще бъдат преместени в общежитието на ПТГ „Джон  Атанасов”.В останалите училища се извършват козметични ремонти,други ще приключат до началото на учебната година”, обобщи кмета Атанасов.

 

 

 

Kuber press

>

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама