Общинският съветник от „Възраждане“ Цветомира Маринова заяви, че от ПП Възраждане вече са подготвили Декларация, която ще предложат на Общински съвет – Кюстендил, за доизграждане на язовир „Кюстендил“.
На пресконференция в Кюстендил депутатът Димчо Димчев и общинския съветник от ОБС Кюстендил -Цветомира Маринова коментираха липсата на вода, язовири Кюстендил и Дренов дол,остарялата водопреносна мрежа, ролята на Асоциация-ВИК, и необходимостта от бързата реакция на институциите имащи отнашение към водната криза, предаде репортер на „Кубер прес”.
„Безводието в Кюстендилско е проблем на цялата област. В цялата община Кочериново е с режим на водата от 14 дни, в някои места там водя няма. Имаше обявено и частично бедствено положение. През цялото време сме разговаряли с хора от системата на ВиК, с представители на „Кюстендилска вода“ , с заместник-областния управител. Видяхме и че имаше протести както в Самораново, така и в Кочериново.
Специално в Кочериново проблемът с безводието е политически“. Тази позиция изрази депутатът от ПП „Възраждане“ – Димчо Димчев на пресконференция в Кюстендил.
Той беше категоричен, че при по-обстойни проверки е установено, че вода има, която обаче не достига до хората. Самите резервоари са на каскаден принцип, тоест най-високо е резервоарът на Рила.
Два са резервоарите за Кочериново, които са по 500 кубика, а по проект е посочено, че трябва да има 5000 кубика.
„В момента се стига до положение, в което резервоарите не са пълни и трябва да се приложи някакъв режим. В някои от по-високите места водата дори не стига.
Решението на проблема е, че не трябва да има съвместни водопроводи, които да захранват няколко общини. Всяка община трябва да си има свои водоеми, водоизточници и различни разпределителни шахти. В момента ставаме свидетели на един огромен парадокс, свързан със село Вуково. Там селото няма водопроводна мрежа. Хората обаче копаят със сонди и си набавят вода. Кюстендилска вода обаче отива, слагаме им водомери и съответно ги задължават да плащат, защото все пак ползват вода. Друг е въпросът, че Кюстендилска вода не им доставя вода за питейно-битови нужди“, коментира още депутатът Димчев.
Той е категоричен, че не може да продължава този начин на работа от десетилетия. По думите на кюстендилския депутат Асоциацията по ВиК не функционира по начина, по който трябва. Има общини, като Дупница, които не могат да излязат от АВиК. Единствената община, обаче, която не е в асоциацията е Сапарева баня. „В тази община има изцяло сменена водопреносна мрежа, единственото, което нямат е пречиствателна станция. Как може една община, която не е член на водната асоциация, да е тази, която най-добре се грижи за водопроводите си и за снабдяване на населението си с вода? Какво става в Дупница?“, попита Димчо Димчев.
Той посочи, че в Дупница едно от местата, от които черпят вода е язовир „Дяково“. За м.г. от язовира са отпуснати 5 млн. кубика. В същото време обаче там отчитат инкасиране от 960 хиляди кубика.
Това говори, че няма достатъчно поставени водомери и има квартали, които никога не се обхождат и никога не се таксуват. И става така че община Кочериново, където хората имат водомери навсякъде си плащат водата, но за тях няма, а в други населени места има квартали, където се ползва вода безстопанствено и без да се заплаща. Крайно време е компетентните органи да започнат работа. В момента 60% от водата във водопреносната мрежа се губи по трасето, а това е едно разхищение“, посочи още депутатът от „Възраждане“.
Димчо Димчев коментира и темата за доизграждането на язовир „Кюстендил“:
Оказва се, че средствата, които са необходими за доизграждането на язовира са 80 млн. лв. Очакваме да се стъпи напред с доизграждането на язовир, който може да разреши проблема на цялата община. В момента се използват помпажни системи, за което се използва доста електричество. Нужно е да има голям водоизточник като язовир „Кюстендил“. Трябва да се вземат мерки, ясно е че тези проблеми са унаследени, но трябва да се съберем и да си ги кажем в очите, посочи депутатът.
От своя страна общинският съветник от „Възраждане“ Цветомира Маринова заяви, че от ПП Възраждане вече са подготвили Декларация, която ще предложат на Общински съвет – Кюстендил, за доизграждане на язовир „Кюстендил“. „Целта е тя да бъде подписана от всички съветници и се надявам в най-кратно време да я депозираме към всички държавни институции – НС, Министерства и др. Трябва да направим стъпки и да извоюваме доизграждането на язовир „Кюстендил“, защото ако той бъде изграден, ще бъдем обезпечени с вода както за питейно-битови нужди, така и за земеделие“, посочи и Цветомира Маринова.
Тя уточни, че изграждането на язовира е започнало през 1978 г., но към този момент имаме само едни „добри намерения“.
Цветомира Маринова алармира и за друг проблем - язовир „Дренов дол“, който се управлява от Напоителни системи, вече е отдаден под наем. „Само преди няколко дни от сдружение „Дренов дол“ се свързаха с нас и много обезпокоени ни уведомиха, че язовира вече е даден под наем. За тях това е обезпокоително. Хората от града, както и рибарите искат язовира да остане със свободен достъп, както и да къмпингуват. Хората от Сдружението вече трета година го зарибяват и полагат много грижи“, коментира още общинската съветника от Възраждане Цветомира Маринова.
Тя посочи, че отделно от това язовира дава много възможности за напояване, а това не е за подценяване. „За земеделците водата е много важна, защото те ще са конкурентно способни, ще бъдат открити и нови работни места, ако се използва за напояване. Много притеснително е, че язовирната стена е пропукана и има проблеми. Защо до този момент „Напоителни системи“ не са предприели мерки и не е намерено решение на проблема? Защо подлагат хората на опасност“, попита още Маринова.
Kuber press
>
|