На предстоящата сесия на Общински съвет Кюстендил в четвъртък днес - ще бъдат взети решения по две точки с обществено значение, а именно за 3 и 4 етап на фотоволтаичния парк над с. Коняво и с. Дворище,съобщи за „Кубер прес”-Йовка Димитрова пресаташе ПП Възраждане. Те са с обща площ от 224 дка. и са част от огромния парк с площ от 1200 дка.
За 3 и 4 етап на фотоволтаичния парк се проведе обществено обсъждане на 1 март тази година в читалището, на което присъстваха народният представител от „Възраждане“ Димчо Димчев, Мира Миркова и Цветомира Маринова – общински съветници.
Обсъждането привлече огромен обществен интерес, а местните жители събраха 128 подписа на Становище по ДЕО и ДОСВ на частично изменение на Общия устройствен план на община Кюстендил и проект за устройствен план за застрояване с обхват имоти в землището на с. Коняво и с. Дворище, с възложител „Аратиден“ ЕООД.
„Становището съдържа много въпроси и опасения на местната общност и не е взето под внимание. Нито в ДЕО, нито в ДОСВ се посочва, че процесните ПУП-ПЗ са част от едно общо голямо инвестиционно предложение (ИП) , осъществявано от един и същ инвеститор. Сегашния ПУП-ПЗ представлява етапи 3 и 4 на голямото ИП; а етапи 1 и 2 са вече разрешени от РИОСВ-София, като етап 1 и част от етап 2 дори са вече изпълнени. Притеснителното е, че в ДЕО и ДОСВ не са разгледани въздействията на вече заварени около 875 дка фотоволтаици.“, каза Цветомира Маринова, която е и инициатор на подписката.
Тя смята, че тези обстоятелства са служебно известни на РИОСВ-София, която трябвало да задължи възложителя на ПУП-ПЗ да извърши оценка на кумулативния ефект от посочените планове и които оказват въздействие върху местния климат и биоразнообразието.
„Въпросът с въздействието на 1100 декара фотоволтаици върху местния климат е от жизненоважно значение за поминъка ни и за състоянието на овощните градини, които притежаваме и които се намират в съседство с големия проект за фотоволтаичен парк, който възложителят планира да строи върху тази площ.“, каза Мира Миркова. Тя добави, че от „Възраждане“ са искали да се проведе и местен референдум, но идеята е била саботирана от външна организация.
„Обезпокоени сме от липсата на анализ в ДЕО и в ДОСВ за опасността от ерозия, която може да настъпи вследствие на строителството на фотоволтаичния парк и отнемането на почвения слой и тревната покривка, което вече наблюдаваме да се случва на съседни имоти. Известни са ни вече съществуващите свлачищни процеси в района не само на терена на процесните етапи 3 и 4, но и в района на етапи 1 и 2 на голямото ИП. Становището е изпратено на РИОСВ- София и МОСВ от Цветомира Маринова на 7 март 2024 по имейл, но институциите мълчат“, коментира Димчо Димчев.
Той разкри още, че в протокола от общественото обсъждане, воден от фирма “Аратиден“ ЕООД не е вписано полученото становището на 128 човека , техните подписи и мнение по въпроса.
„Те са потънали някъде и не са отразени, и взети под внимание. Защо инвеститора си позволи да неглижира и потъпче мнението на хората? Защо не вписа в протокола и не представи в РИОСВ, становището подписано от 128 човека присъствали на обсъждането, въпреки обещанието, че ще го направи. Нещата се случват в пълно затъмнение и скрито от хората.
От „Възраждане“ няма да се откажем да спасим земите на хората и ще бъдем безкомпромисни относно политиката си за изграждане на фотоволтаични паркове.“, допълни Димчо Димчев.
Kuber press
>
>
|