Областния управител Александър Пандурски приветства Община Кюстендил, която вече е направила първите 3 акта в село Стенско за неправилно ползване на питейната вода. Навсякъде в област Кюстендил има проблеми с водата. Единствените селища, които се захранват нормално са Бобов дол и Мламолово, които получават вода от язовир Дяково.
Кметът на Кочериново Станислав Горов: „Проблемът с водата в Кочериново продължава от дълги години. Почти всяко лято оставаме по две седмици без вода, сега бяха 4 дни. Хората обаче имаха право. Въпросът е, че нямаха достатъчно информираност за това каква беше основната причина да няма вода. Така се създаде едно напрежение между общини и ВиК оператора.
Зам.-кметът на Община Кюстендил инж. Росица Плачкова заяви след срещата, че водата е ценен ресурс и това трябва да се знае от всички. Към момента няма данни за въвеждане на допълнителен режим в населените места, освен тези с вече обявен такъв.
Ден след като министър-председателят Димитър Главчев поиска спешни мерки за справяне с безводието и разпореди експерти от четири министерства - МРРБ, МОСВ, МЗХ и МЕ да се съберат веднага и да бъдат предложени бързи решения, областния управител на Област Кюстендил Александър Пандурски организира работна среща с кметовете на общини, ръководството „Кюстендилска вода „ЕООД, представители на на "Напоителни системи“, "Басейнова дирекция“, и РЗИ, предаде репортер на „Кубер прес”.
В изявление пред медии кметът на Дупница Първан Дангов определи срещата като полезна чиято цел е да се формират работни групи за да докладват .Срещата е била на база спешни мерки за предотвратяване на проблемите с водоподаването и недопускането на воденлежим.
„Определени политически сили, които имат интерес от предстоящите избори, се заиграват с един проблем, свързан с питейно-битовото водоснабдяване на Самораново. Беше провокирано трайно безводие, за да се докарат хората на първия протест на площада в Дупница“. каза още кметът на Дупница Първан Дангов.Той поясни,че в Самораново имат вода и водния казус там е решен, с разписания в МРРБ партнъорски проект за ремонт и реконструкция на водопровода стойност 8,5 млн. лв. До края на годината трябва да се усвоят 3,2 млн. лв., тъй като това са разписани срокове в календарния план на строителството, а останалите средства ще бъдат финансирани до 2026 г. До 2026 година село Самораново ще има изцяло ремонтирана вътрешна водопроводна мрежа. Самораново ще има изцяло ремонтирана вътрешна водопроводна мрежа.
„За съжаление проблемът с водата е по-скоро политически,определени политически сили които имат интерес от предстоящите избори и кампанията използват хората политически. Заиграват се с един трайно нерешен проблем с питейно-битовото водоснабдяване на Самораново.Откровен саботаж от хора които разбират от кранове и от точки където влиза водата.”смята дупнишкия кмет Първан Дангов.
Подумите му шефът на РЗИ е бил категоричен, че е няма да има компромис по отношение на качеството на водата защото оттам контролират недопускането на бактерии във водата,на всеки е ясно една бактерия ешерихия коли до какво може да доведе. „Затова моят апел към всички е да бъдат търпеливи и пестеливи. Всеки може да намери алтернативни източници да напоява овощната си градина или да си мие колата. Това обаче не бива да става за сметка на хората“, каза още кметът на Дупница.
Областният управител Александър Пандурски каза:
„Всички ние сме загрижени от това, което се случва около нас. Водният ресурс е минимален, благодарение на високите температури и продължителното засушаване. Селищата в Кюстендилска област ги захранваме от повърхностни водоизточници, а те непръснато намаляват. Проблемът започна още през месец август, а тежките месеци ще бъдат септември и октомври, защото прогнозите са такива. В момента имаме няколко пресъхнали водоизточника, които ще стават все повече и повече. Ще трябва аварийно да търсим решаване на проблемите на множество населени места“. Той беше категоричен, че навсякъде в област Кюстендил има проблеми с водата. Единствените селища, които се захранват нормално са Бобов дол и Мламолово, които получават вода от язовир Дяково. „Само този язовир гарантира вода, затова защото в него има съответните количества. Всички останали са проблемни. Язовир „Карагьол“ е източен и част от водите на язовир „Калин“ трябва да се използват за водоснабдяване на част от Дупница. Това от своя страна затруднява водоснабдяването на Кочериново и Рила. Кюстендил е също в много тежко състояние“, коментира още инж. Пандурски. По негови думи решението на проблема е в икономичното ползване на водата и преразпределението й. Той не изключи да се стигне до воден решим в общините, който ще се въвежда от кметовете при необходимост, който на места ще бъде драстичен. „Водата от една страна я няма в планината, а довеждащите водопроводи са компрометирани. Те са от преди 60-70 години, да не говорим, че към тях има нерегламентирани включвания и изпускания. Това довежда до съвсем малки количества в резервоарите. Ние не сме научени да ценим водата. Водата е ресурс, който се заплаща, ВиК - услугата струва пари на съответния оператор. Искаме да ползваме безплатно водата, а водата за питейно-битови нужди я ползваме за напояване“, заяви още областният управител. След срещата с кметовете на общини стана ясно, че в общи 12 населени места е въведен воден режим, в Самораново режимът е отменен вече, след като там вече има вода. Режимът остава в селата Лиляч, Мали Върбовник, Мурсалево, Вуково, Висока Могила, Слатино, Баланово, Делян, Джерман, Смочево, Граница и Соволяно. Областният управител посочи като добра практика действията на Община Кюстендил, която вече е наложила няколко акта за неправомерно ползване на питейна вода. „Необходимо е да се осъществява контрол, водата първо трябва да се ползва първо за питейни нужди, а след това за битови. Приветства Община Кюстендил, която вече е направила първите 3 акта в село Стенско. Тоя ресурс е ценен и трябва да го пазим“, категоричен бе областният управител.
Зам.-кметът на Община Кюстендил инж. Росица Плачкова заяви след срещата, че водата е ценен ресурс и това трябва да се знае от всички. Към момента няма данни за въвеждане на допълнителен режим в населените места, освен тези с вече обявен такъв.
Положението с водата в Кочериново започна да се нормализира. Всички водохващания при нас са повърхностни и когато има продължително засушаване се отразява на водата. В момента в общината няма режим, но целта ни е да не се въвежда такъв. Ако продължи обаче засушаването е възможно да се стигне до такъв проблем. В момента водоподаването на територията на Община Кочериново е нормализирано, обяви кметът на Кочериново Станислав Горов след среща с областния управител инж. Александър Пандурски и представители на общините от областта. Той уточни, че единствено на воден режим е село Мурсалево. По отношение на предстоящия протест за безводието в Кочериново, кметът уточни, че има подадено искане. „Проблемът с водата в Кочериново продължава от дълги години. Почти всяко лято оставаме по две седмици без вода, сега бяха 4 дни. Хората обаче имаха право. Въпросът е, че нямаха достатъчно информираност за това каква беше основната причина да няма вода. Така се създаде едно напрежение между общини и ВиК оператора. Ние обаче бяхме в постоянна комуникация с „Кюстендилска вода“. Първо ние трябваше да открием проблема, за да го разрешим. В момента няма проблем исводата“, увери още кметът. Въпреки това обаче жителите на Кочериново ще излязат на протест тази неделя. Недоволството ще започне от 11:00 ч., като е предвидено затваряне на главен път III -107 / гр. Кочериново – гр. Рила/ при разклона за село Стоб.
Kuber press
>
>
|