Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
За 17 та година Кюстендил отбелязва „Панагия”-29 са участниците в етнографското изложение на хлябове
  Категория: Общество     15:38 - 15/August/2024

След тържествения звън на камбаните откъм храм ”Успение Богородично”,тръгна процесията начело с Патриарх Данаиил и Велбъждския епископ Исаак –за да бъде извършено цялото свещенодействие на който ритуал е наречен  културния форум Панагия.

Специален поздрав към кюстендилци отправи и кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов. „За мен е изключителна чест, изключителна радост Патриархът да бъде на този светъл празник в Кюстендил. Пожелавам да всички да бъдат здрави, да бъдат усмихнати, да се обичат и всички да работят в името на България и православието. Днес ще поискам благословията на Негово Светейшество Патриарх Даниил за това да обявим 15 август за официален духовен празник на град Кюстендил“.

 

29 са участниците в тазгодишното етнографско изложение, сред които и читалището в кюстендилското село Соволяно. Корнелия Чизмова секретар на читалището в Соволяно: Самодейците и читалищните дейци към читалището в Соволяно се постарахме да омесим и приготвим всичко което трябва да има на нашия щанд-пики, погачи, баници, зелници, курабийки.Три дни ни отне организационния процес по приготовленията за „Панагия”,кой какво трябва да направи за да може на нашата маса де ни липсва нищо от традиционните за празника хлябове и омесени кулинарии.Пожелавам на всички жители на Соволяно преди всичко здраве, късмет, да бъдем добри хора и Благословия за цялото село и всички жители .

 

 

В Кюстендил за 17 година отбелязва празникът „Панагия”-Въздигане  на хляба,  целта на  културния форум е да бъде показана и засвидетелствана православната вяра, традициите и обичта към Света Богородица,  предаде репортер на „Кубер прес”.

Празненствата, посветени на Успение Богородично започнаха още през вчерашния ден, когато в двора на храма „Св. Успение Богородично“ бяха замесени три обредни хляба в чест на Божията майка, а Негово Преосвещенство Велбъждски епископ Исаак отслужи водосвет за благословение.

Празникът започна с патриаршеска литургия в храм”Успение Богородично” в Кюстендил отслужена от Негово Светейшество Патриарх Данаиил  и техни Преосвещенства Бранитския епископ Пахомий и Велбъждския епископ Исаак – викарии на Софийския митрополит, заедно с гости и духовници от Околията.

„Няма празник в България, който да не е съпроводен с приготвянето на специален обреден хляб. Днес това изложение, което правим около храма „Успение Богородично“, ние показваме цялата тази традиция. Показваме всякакъв вид обреден хляб, както и съвременни хлебни изделия. Това е наистина едно пиршество не само за душата, защото днешния ден е духовен празник преди всичко, но хората могат да наситят и тялото си след християнския пост, който са прекарали 15 дни в очакване на Успение Богородично“, разказа теологът Любляна Начева.

Кметът на община Кюстендил  Огнян Атанасов се обърна към Патриарха за благословията му - днешния празник "Успение Богородично" да бъде официален духовен празник на град Кюстендил! Той му поднесе и сантиментален подарък - икона на Света Богородица. На духовния празник на града официални гости бяха още Областният управител Александър Пандурски, Председателят на Общински съвет-Кюстендил Димитър Велинов, зам. кметовете на общината Кристиян Иванчов и  Росица Плачкова, и др

Специален поздрав към кюстендилци отправи и кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов. „За мен е изключителна чест, изключителна радост Патриархът да бъде на този светъл празник в Кюстендил. Пожелавам да всички да бъдат здрави, да бъдат усмихнати, да се обичат и всички да работят в името на България и православието. Днес ще поискам благословията на Негово Светейшество Патриарх Даниил за това да обявим 15 август за официален духовен празник на град Кюстендил“.

В тазгодишното издание в етнографското изложение по традиция за 17 ти път участва и читалището в Соволяно:

„”Успение на Св.Богородица е един от най-големите  християнски празници-Въздигане на хляба, без хляб няма живот.Самодейците и читалищните дейци към читалището в Соволяно се постарахме да омесим и приготвим всичко което трябва да има на нашия щанд-пики, погачи, баници, зелници, курабийки.Три дни ни отне организационния процес по приготовленията за „Панагия”,кой какво трябва да направи за да може на нашата маса де ни липсва нищо от традиционните за празника хлябове и омесени кулинарии.Имаме и грозде и диня,които също да бъдат осветени.Пожелавам на всички жители на Соволяно преди всичко здраве, късмет, да бъдем добри хора и Благословия за цялото село и всички жители” ,каза пред „Кубер прес”, Корнелия Чизмова секретар на читалището в Соволяно.

Етнографът историк доц. д-р Екатерина Керимидарска говори затова колко е важен и защо хляба, как и кога той се замесва и какви са народните традиции.

По думите й този празник е свят за всички жени,хляба присъства на всякъде,богородичната пита трябва да бъде изядена на място, хляба за Богородица се меси от възрастна жена.Замесването на богородичния хляб се меси с брашно от тазгодишната реколта и само със сол и вода.

След тържествения звън на камбаните откъм храм”Успение Богородично” ,тръгна процесията начело с Патриарх Данаиил и Велбъждския епископ Исаак –за да извърши цялото свещенодействие на който ритуал културния форум Панагия.

След водосвета за здраве и благоденствие, беше извършено освещаване на богородичните хлябове и икони в чест на Св.Богородица.

Празникът продължи с празнична програма с участието на  формация „Фолк Арт ”-Кюстендил.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

снимки Патриарх Данаиил и водосвет : Ивайло Александров

 

Kuber press

 

 

 

>

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама