Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Раждавица замесиха богородични пити с мълчана вода
  Категория: Общество     13:25 - 14/August/2024

По автентичен начин беше пресъздаден обичая Панагия- приготвяне на хляба, с който Христос нахранил учениците в 100-годишна фурна, за поредна година беше спазена  традицията при замесването на ритуални хлябове.

В село Раждавица, Община Кюстендил, на 14 август ден преди Голяма Богородица, по автентичен начин беше пресъздаден обичая Панагия или приготвяне на хляба, с който Христос нахранил учениците в 100-годишна фурна, за поредна година беше спазена  традицията при замесването на ритуални хлябове,предаде  репортер на „Кубер прес”. В ритуала  участват баби от селото които помагат на  млади девойки облечени в традиционни носии в замесването хлябовете  с мълчана вода.

„Днес е голям ден, защото е ден преди 15 август –Успение на Св.Богородица,за пета година в Раждавица замесваме хлябове, Баба Рози  показва на млади девойки –Димана Крумова как се прави хляба как се замества, изобщо традициите поприготвяне на хляба.Водата с която се замесва хляба е мълчана, защото девойките които я донасят от Аязмото на Св. Иван Рилски което и близо до Раждавица, не говорят докато носят водата,защото водата носи информация която по никакъв начин не трябва да се опорочава. Замесването на хляба /питките/ също е мълчаливо.Хлябовете се слагат във фурната която отрано е запалена” обясни Борислав Крумов от Център за занаяти "Старата череша - Фурната"- Раждавица.

По думите му 100 годишната фурна в Раждавица е  интересна защото огънят се пали отдолу ,влиза в камерата и при температура 300 градуса се слага хляба да се пече.При печенето е необходимо да се спазва стриктно технологията за да не прегорят хлябовете.

Тази година специално за Панагия -2024 в Раждавица присъства Свилен Класанов хлебар мелничар от Еремия, според когото хлябът трябва да прави с квас, без мая.Хлябът трябва да съдържа само сол, брашно и вода.

„Няма много мелничари особено на каменни мелници.Започнах  преди  20 години в София в пекарницата, която купи баща ми,там се пробвах да правя хляб и исках брашното  да е истинско.Носих зърното на дерменджия –воденичар в Сапарева баня започнах да работя с такова брашно.Взех   си  каменни мелници  и започнах  да работя  с такова  брашно.Истинския хляб трябва да е направен от човешка ръка, да е замесен с любов, търпение и внимание” обобщи Свилен Класанов хлебар- мелничар от Еремия.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuber press
 

 

 

 

 

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама