Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано, поясни още, че магазинът на колела докарва само стоки от първа необходимост. За останалите продукти е нужно да се ходи до Кюстендил. Има само много ранен автобус в 6.10 сутринта и в 14:35 за града. С първия няма нито един търговски обект отворен. А с втория е най-голямата жега.
В село Шипочано, Община Кюстендил от 10 месеца няма магазин,затова възрастни хората се редят в студ, дъжд и пек, за могат да си купят продукти от първа необходимост, от магазин на колела който идва от Коняво, 3 пъти в седмицата около 12 часа на обяд в дните понеделник, сряда и петък,каза за”Кубер прес”, Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано.
Па думите й мястото където хората чакат пристигането буса с продуктите е пред 3-етажна, рушаща се сграда на общината. Пенсионерите чакат отвън под козирката над входа на бившия магазин, която е много опасна и представлява риск за здравето и живота. В този район няма и достатъчно пейки за всички, чакащите се подпират на прозорците.
„Рушащата сграда е бивш кооперативен дом.На втория етаж е имало читалище Просвета, с коносалон.На първия етаж до миналата година имаше магазин. Бетонната козирка е опасна и наемателите на магазина сложиха текстилна. Докога ще предпазва, само Бог знае. Общината няма пари за ремонт, но не може и да ни го даде сами да си я стопанисваме сградата, защото законът ни възпрепятства.Затова и инициативите на читалището са на открито или в моята лична/ фирмена зала в двора на къщата ми.
Това което искат хората е да има магазин, пенсиите им са малки и не можеха да си позволят високата надценка на предишния търговец. Той затвори.
Временно в опразнения магазин влизаха на сухо и топло през зимата, но с идването на новия кметски наместник всичко бе изчистено, ключът взет и хората са навън.” обясни тя.
Според Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано, свободен достъп до помещение тип чакалня трябва да има, след като няма магазин.Хората си получават пенсиите в малко помещение, което е под ключ,в него се гласува на избори.
По данни в Уикипедия от последно преброяване жителите на Шипочано са 97, реално живеещи, които имат потребност да пазаруват са около 50 души и те са на възраст между 70 и 80 години.Има и 90- годишни жители но за тях се грижат близките им.
„Аз съм писала на новия кмет още в първите седмици от мандата му. Тогава валеше сняг и хората на студа бяха. Предишния кметски наместник не реагира. Този също.
Високите температури по обяд са опасни за хората. А и храната без хладилник, а само с хладилна чанта е мъка и за самите търговци с магазин на колела.Стараят се много хората, месо не продават. На сянка паркират.Има много варианти, но кметските наместници трябва по-адекватно да реагират на подобни казуси.” Смята Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано.
Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано, поясни още, че магазинът на колела докарва само стоки от първа необходимост. За останалите продукти е нужно да се ходи до Кюстендил. Има само много ранен автобус в 6.10 сутринта и в 14:35 за града. С първия няма нито един търговски обект отворен. А с втория е най-голямата жега.
Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано за проблемът с транспортът е сигнализирала кмета на Кюстендил, о транспортната фирма отказват да съдействат за разрешаване на проблема. В селата Копиловци, Шишковци и Раждавица имат дублиран транспорт през час, в Шипочано няма-това затруднява много хората.
„Няма изворна вида за поливане. Градините със зеленчуците изсъхват. Вида на чешмата доскоро нямаше.Майка ми полива през около 40 часа по 7 часа всеки път, на ред с останалите още 10 труженици с полски зеленчукови градини.
Зеленчуците поне да не се купуват, че магазинът на колела е бус, не е ТИР. Ако е възможно апелирам да бъде вземето решение и да се мултиплицира.
Дали ще е верига от магазини, собственост на общината или друг вариант, трябва да има решение.”обобщи Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано.
Kuber press
>
>
|