Според заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил-Доц. д-р Димитър Сотиров проблем ще бъде невъзможността да се реализира продукцията, липсата на берачи и преработващи предприятия.
От понеделник пунктовете за изкупуване на череши на територията на Община Кюстендил отварят с начална цена -1,30 лв.за килограм, реколтата е здрава, ранните череши бяха напукани, това каза за „Кубер прес”, заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил-Доц. д-р Димитър Сотиров.
„Проблем ще бъде невъзможността да се реализира продукцията, липсата на берачи и преработващи предприятия.Тировете от Гърция ще продължават да идват защото има договори, необходимото количество череши не могат да бъдат осигурени от местните производители.Проблем е малката печалба на производителите които се грижат за насажденията,за тях чиста печалба остава- 0,50 ст. -1,30 на пунктове, 80 ст.за берачите разликата която остава за производителите е не повече от 0,50 ст. Има берачи които на ден берат между 80 и 100 килограма, надницата е 80 лева.Малко са производителите които си позволяват да вкарват от други места берачи, като в Дворище например.” обясни заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил-Доц. д-р Димитър Сотиров.
По думите му възможно е изкупната цена на черешите да падне, прогнозата е, че кампанията ще приключи преди края на юни, оптимистичните очаквания са около 30% от черешите да останат не прибрани. Миналата година цели градини с черешови масиви са останали не прибрани.
Заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил-Доц. д-р Димитър Сотиров коментира т.нар. черешов туризъм, обявен за втора година "Набери си сам".Според него този туризъм не може да стартира,защото в кюстендилско почти всички си имат череши, за да дойдат от други места да си берат череши с транспорта ще излиза по –скъпо отколкото да си купят. В София килограм череши е 3,00 лева в Кюстендил-между 4 и 5 лева.
Kuber press
>
>
|