Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В 12,00 кюстендилци спряха за отдадат почит към големия български поет революционер Христо Ботев
  Категория: Общество     14:53 - 2/June/2024

В краткия и си път между рождението 6 януари 1848 година и легендарната смърт на 2 юни 1876 на връх Околчица,Христо Ботев успява да извърви смело и бурно, на 18 години прописва, на 24 –става известен, на 28 –вече е безсмъртен.

В Кюстендил бяха отбелязани 148 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета,  в 12,00 кюстендилци спряха за да уважат големия български поет и революционер, с дълбок поклон пред неговата памет и тази загиналите за свободата на България, предаде репортер на „Кубер прес”.
С вой на сирени и едноминутно мълчание в Кюстендил започна тържественото честване на Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България,с кратко слово бяха припомнени епизоди от живота и дейността на поета. Безсмъртната  му балада "Хаджи Димитър": "Настане вечер, месец изгрее, звезди обсипят свода небесен, гора зашуми вятър повее, Балканът пее хайдушка песен" е цитиран като едно от най-добрите описания на природна картина в световната поезия. Друг стих от същата гениална творба е написан със златни букви в една от залите на Сорбоната наред с други шедьоври на световната литература.

Никой днес не пита кой е и какво е направил Христо Ботев.Знаем за него всичко,къде и как е преминало детството му,кои са били неговите близки и приятели, за влиянието на баща му, в какви условия е раснал и възмъжавал.Знаем за неговите лудории и увлечения.От рано Христо Ботев проявява състрадание  към своя поробен народ, знаем кога се е посветил на борбата за Освобождение от турско робство, за ролята му сред българските емигранти.В краткия и си път между рождението 6 януари 1848 година и легендарната смърт на 2 юни 1876 на връх Околчица,Христо Ботев успява да извърви смело и бурно, на 18 години прописва, на 24 –става известен, на 28 –вече е безсмъртен.От Калофер тръгва пътя който ще го изведе  до смъртта, но тя няма да живота му-само ще го извиси.Затова 2 юни в България не е ден на мъртвите, ден на безсмъртните е –такъв го направи великия поет революционер Христо Ботев.

Единствения пред името на който майка България постави думата гении,дума справедлива и точна за Ботев.
Христо Ботев е изрекъл истини и думи които ни плашат с дълбочината на проникването, с широтата на размаха, с остротата на решенията,с блясъка е смелостта на въображението.

Погълнат от грижи около печатницата и вестниците, по издирване и доставка на оръжие, Христо Ботев все пак е успял да напише 20 –ина стихотворения, две, три томчета с статии, очерци, фейлетони, бележки да завърши няколко превода-това е неговото ценно книжовно наследство в което се е въплътил  неговия гении.

„На сетния ден часовите забелязват, че армията на турците се разраства и вече достига около 500 души. Войновски и неговите хора вземат гребена на Камарата. Останалите, сред които и Ботев, се съсредоточават върху Купена о Околчица. Първите набези са отбити, а след това врагът се опитва да обиколи и да отдели групичките. Войновски отгатва тези намерения и контраатакува, с което печели нови чисти позиции и се подсигурява от едната страна. За да не бъде обграден изтегля своите назад. Постепенно цялата чета се съсредоточава върху Купена, Околчица и падината между тях. Бавно започва да се свечерява и огънят стихва. По това време, недалеч от върха, в падината Йолковица, Христо Ботев решава да потърси с поглед другата част от свитата си, но щом се изправя пада повален от куршум в сърцето. Така, на 20 май (по старо време), угасва един от най-ярките образи в историята на България и боевете за нейната свобода.

Целунахме Ботев по челото, което беше чисто и в тъмно се изтеглихме, оставяйки трупа му до самия тоя камък, където беше убит…

Това са спомените на единствения оцелял очевидец, Никола Обретенов, който е бил рамо до рамо с лидера си в момента на неговата кончина. Взели отличителните му знаци и покрили тялото му с клони, за да не се гаврят турците с него.

Общо 208 са били четниците. 94 от тях загиват, 26 са заточени и 2 умират в затворите. 76 успяват да дочакат освобождението, за което са дали толкова много.”

Венци и цветя на паметника „Булаир“ поднесоха областният управител  Александър Пандурски, зам. - областният Георги Джоглев, кметът  Огнян Атанасов, председателят на Общински съвет Димитър Велинов, зам. - кметът Кристиян Иванчов, представители на Архиерейско наместничество Кюстендил, общински съветници, представители на политически партии и организации, граждани.
Професионалният духов оркестър на Община Кюстендил и почетният караул на клуб “Традиция“ също отдадоха своята почит пред паметта на героите.


В Деня на Ботев си припомняме едни от най- вдъхновяващите му думи:
„Само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата.“
„Идеята за свободата е всесилна и любовта към нея всичко може да прави.“
„Но стига ми тая награда – да каже нявга народът: умря сиромах за правда, за правда и за свобода.“
„Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество.“
„Вярвам в единната обща сила на человечески род на земното кълбо, за да твори добро.“
„Българският народ не е в гроба на своето минало, а в люлката на своето бъдеще.“
„Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuber press

>

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама