По-малко от месец преди началото на тазгодишната черешова кампания на територията на Община Кюстендил зам.директорът на Институтът по земеделие в Кюстендил Проф. д-р Димитър Сотиров, прогнозира -като проблем на черешопроизводителите прибирането и реализацията на продукцията, предаде репортер на „Кубер прес”.
Според него трудното намиране на берачи е предпоставка за невъзможност да бъде прибрана цялата продукция, възможно е много от черешите да останат по масивите.Реализацията на продукцията също е под въпрос, защото няма кой да изкупи всичката продукция. Причината са и ниските изкупни цени, поскъпването на препаратите за обработка на масивите.Относно изискванията да се третират черешовите насаждения с препарати одобрени от ЕС,той подчерта- че не всеки може да си ги позволи защото са по-скъпи.
Проф. д-р Димитър Сотиров е категоричен,че ако няма още много валежи, защото и сега почвата е много влажна, реколтата ще е по-добра от миналата година. Анализът му сочи, че тази година повечето овощни видове прецъфтяха в много горещо време и един съществен процент от тях не можаха да се опрашат, но наличните завръзи по дърветата показват, че се очаква една добра реколта.
„Ако се случат температури от минус 1-2 градуса през следващите дни, може да има проблеми. Всички овощни култури след прецъфтяването по време на фаза млад завръз са уязвими на отрицателни температури. В колкото по-напреднала фаза е даден овощен вид, толкова е по-уязвим на ниските температури, така че всички видове могат да пострадат, ако се случи такъв късен пролетен мраз“,обобщи проф. д-р Сотиров.
На територията на област Кюстендил масивите с череши са 17 000 дка повечето в кюстендилско в т.ч. Драговищица, Таваличево, Горна Гращица, Коняво.
Kuber press
>
|